98908-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av hushållsavfall med mobil sopsug inom Stockholms stad
Referensnummer: Dnr:21AV12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ta fram nytt avtal för insamling och transport av hushållsavfall med mobil sopsug inom Stockholm stad.
Transporter ska ske effektivt och med bästa möjliga drivmedel för att verksamhetens miljöpåverkan ska minimineras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 106 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen