98927-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Vägskyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägmärkesskyltar övriga skyltar och skyltarbeten
Referensnummer: 0004-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34992200 Vägskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser upphandling avseende leverans, montering, demontering och underhåll av vägmärkesskyltar, tilläggs- och upplysningsskyltar samt uppsättningsmateriel och avspärrningsmateriel med tillhörande installations-, monterings- och avstängningsmateriel.
Göteborgs Stads Parkerings AB avser teckna ramavtal omfattande hela uppdraget, med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34920000 Vägutrustning, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 45233290 Montering av vägmärken, 45233293 Montering av vägutrustning, 45316211 Installation av upplysta vägmärken
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stads Parkerings AB genomför upphandling avseende Vägmärkesskyltar, övriga skyltar och skyltarbeten och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud.
Göteborgs Stads Parkerings AB avser teckna ramavtal, nedan benämnt avtal, omfattande hela uppdraget, med en leverantör.
Syftet med upphandlingen är tillgodose leverans, montering, demontering och underhåll av vägmärkesskyltar, tilläggs- och övriga skyltar samt uppsättningsmateriel och avspärrningsmateriel med tillhörande installations-, monterings- och avstängningsmateriel.
Skyltarnas utformning regleras av gällande lagar och förordningar, bl.a. av Vägmärkesförordning 2007:90 (VMF). Montering av skyltar ska normalt ske enligt Handbok Vägmärken 2009:15 (ISSN: 1401- 9612) eller senare.
Göteborgs Stads Parkerings AB verksamhet lyder under Lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering vilket påverkar bl.a. utformningen av tilläggsskyltar