98972-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för biljettförsäljning - Berwaldhallen
Referensnummer: SR1908
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio Berwaldhallen upphandlar en tjänst för biljettförsäljning för att tillgodose behovet av försäljning, bokning/beställning, support, samt statistik och uppföljning.
Biljetter till Sveriges Radio Berwaldhallen säljs idag via olika kanaler: en majoritet via webben, en del via Sveriges Radio Berwaldhallens biljettkassa och via call-center.
Sveriges Radio Berwaldhallen är inne i ett expansivt skede med ett ständigt ökande antal konserter, ett ökat internationellt samarbete och nya konsertformer. Fler och nya kunder och en ökad konkurrens ställer höga krav på Sveriges Radio Berwaldhallens försäljningstjänst.