2. Förfarande
Förfarande
Titel: Identitetsleverantör
Beskrivning: Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som erbjuder tjänster för autentisering. Syftet är att säkerställa och framtidssäkra att beställaren har tillgång till säkra autentiseringsmetoder. Autentiseringsmetoderna ska uppfylla de krav som verksamheten ställer för autentisering. Leverantören ska kunna leverera tjänsten som en molntjänst/externdrift.
Intern identifierare: 25INK003
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Piteå kommuns inköpsenhet genomför på uppdrag av Norrbottens e-nämnd upphandling av en Identitetsleverantör (IdP).
Intern identifierare: 1768860-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandlingsmall Piteå kommun - Generell del
Intern identifierare: 1789679-1
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell del (1)
Intern identifierare: 1814031-2