99106-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MBK- system, utbildning och konvertering
Referensnummer: 19/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att införskaffa ett MBK‐system med tillhörande databas och databasmodell som uppfyller det behov som finns inom mät‐ och GIS verksamheten i Landskrona stad. Systemet ska bidra till en effektiv hantering av geodata som i sin tur bidrar till effektiva arbetsprocesser i hela Staden.
I upphandlingen ingår support, service, utbildning och konvertering
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att införskaffa ett MBK‐system med tillhörande databas och databasmodell som uppfyller det behov som finns inom mät‐ och GIS-verksamheten i Landskrona stad. Systemet ska bidra till en effektiv hantering av geodata som i sin tur bidrar till effektiva arbetsprocesser i hela Staden.
Systemet ska vara användarvänligt, så att vi på ett effektivt sätt kan uppfylla de åtagande som vi har emot Plan‐ och bygglagen. T.ex. skapa nybyggnadskarta, grundkarta och ta fram utstakningsdata. Samt på ett användarvänligt sätt registrera lägenhetsadresser enligt Lag (006:378) om lägenhetsregister samt Förordning (007:108) om lägenhetsregister.
Systemet ska vara utformat så att vi på ett strukturerat sätt kan ajourhålla geografiska data. Det innebär att systemet ska utgå från vedertagna riktlinjer och standarder såsom HMK (handbok i mät‐ och kartfrågor), Nationella specifikationer, Registerkarte‐GML, standard för Detaljplan (S 637040:2016) och vad den ersätts med, samt standard för belägenhetsadressering (S 63 70 03:2015)
Systemet behöver vara så skalbart och öppet att vi kan göra egna anpassningar efter verksamhetens behov och önskemål. Anpassningar kan vara att lägga till egna tabeller, skapa egna vyer, lägga till egna attribut. Det ska vara ett stöd för lagring av all geografisk information utifrån Stadens behov. Databasstrukturen ska följa standarder för databaser.
Systemet ska kunna utbyta information mellan de aktörer som är i behov av geografiska data. Tjänstebaserat utbyte med Lantmäteriet såsom BAL. Att det finns funktionalitet för oss att de behåller högsta nivå i ABT‐avtalen. Det ska även vara möjligt att ta ut data till dwg‐filer. Systemet ska kunna läsa tjänster, samt bör även tillhandahålla sådana.
Vi vill i vår verksamhet ha möjlighet att påverka utvecklingen av program, databaser och datamodeller. Därför är det viktigt med en lyhörd leverantör som kan tillhandahålla utvecklingsresurser och som ser det som värdefullt att ta hand om våra önskemål som kund. Utvecklingen ska vara ändamålsenlig och användarcentrerad.
Utvecklingen inom vårt område går med rasande fart och vi är i behov av ett system och en avtalspart som har möjlighet och vilja att följa med i denna utveckling och som vill ligga i framkant. T.ex. nationella riktlinjer och föreskrifter som Lantmäteriet och Boverket har fått i uppdrag att ta fram. Ledtiden från att nya behov kommer fram tills att det finns i systemet ska vara kort.
Vi ser en längre avtalstid som optimal och vår organisation förändras kontinuerligt på grund av ändrade förutsättningar, vilket påverkar såväl antal och roller som behöver olika tillgång till systemet. Av den anledningen har vi behov av en licensmodell som inte är strikt reglerad i specifika roller och antal, utan är följsam utifrån olika förändringar som vår verksamhet möter.