99119-2019 - ÄndringSverige-Kalmar: Byggnation av avloppsreningsverk
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalmarsundsverket
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar om- och tillbyggnation av befintligt avloppsreningsverk i Tegelviken i Kalmar kommun, inklusive erforderlig efterbehandling av förorenad mark samt rivning av befintligt verk.
Projektet utförs som en samverkansentreprenad. Syftet är att uppnå en i det långa perspektivet ekonomiskt fördelaktig investering som möjliggör avsevärd förbättrad rening för en växande stad.