Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdsbränning
Referensnummer: 512-1533-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar naturvårdsbränning av skog inom områden i Västerbottens län. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden/objekt. Sammanlagt ingår 5 objekt i upphandlingen. Anbudsområde 6 har enbart efterbevakning.
Rangordnat avtal upp till 2 antagna leverantörer per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kvillträsket - Bjurholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Björnberget-Gäddtjärnen - Bjurholm
Del nr: 2
Norr-Korbeberget - Vindeln
Del nr: 3
Fäbodträsket - Vindeln
Del nr: 4
Björktjärnskammen - Lycksele
Del nr: 5
Efterbevakning
Del nr: 6