99179-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Uppförande av stålkonstruktioner för byggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vågdalen DE 15300 Stomme.
Referensnummer: 2017-7701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262410 Uppförande av stålkonstruktioner för byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nybyggnad av ett flerbostadshus innehållande 113 lgh, samt en förskola i 2 våningar med 4 avdelningar. Byggnaden är 6-10 bostadsvåningar hög. Lgh är fördelade på 5 trapphus. Hela gården är underbyggd med garage i en våning. I källarplan och på vindsplan finns bostadskomplementslokaler, såsom teknikutrymmen, tvättstuga, lägenhetsförråd och cykelgarage. Inflyttning är beräknad att kunna ske under 2019.
Delad entreprenad.