99189-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grävning och schaktning – Nybyggnation av flerbostadshus och lokaler Kv. Smaken 1 och 2, Lund - 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation av flerbostadshus och lokaler Kv. Smaken 1 och 2, Lund - 2025
BeskrivningTre flerbostadshus i 4-6 våningar med totalt 78 hyreslägenheter, lokal samt 11 servicelägenheter. Radhus med 3 hyreslägenheter. En byggnad i 5 våningar med lokaler för vård- och omsorgsförvaltningen (SÄBO) och vårdcentral. Samtliga hus är sammanbyggda. Projektet omfattar ca BTA 15 000 kvm och BOA/LOA ca 11 000 kvm. Total tomtyta är ca 5660 kvm. Information, se 6.1 AF bilaga 4 Information om ny upphandling.
Intern identifierare25/4
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
Ytterligare klassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000