Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn, bowlingtimmar till föreningsverksamhet
Referensnummer: 2022-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Från och med 2022-07-01 behöver Kalmar kommun, genom kultur- och fritidsnämnden, köpa bantimmar i en bowlinghall belägen geografiskt i kommunen för bowlingföreningar och nämndens egna verksamheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92600000 Sporttjänster, 92620000 Sportrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kultur- och fritidsnämnden vill köpa cirka 5 450 bantimmar per säsong (1 juli – 30 juni) åt Kalmarbaserade föreningar som bedriver bowling som huvudsakliga verksamhet samt åt nämndens egna verksamheter såsom fritidsgårdsverksamheten och idrottsskolan. Avtalet löper 2 år med förlängningsoption på 1 + 1 år.