99237-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kringtjänster för vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontroll 2019
Referensnummer: D-nr: 1-93-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik inbjuder härmed leverantörer att lämna in Ansökan om deltagande i anbudsgivningen i upphandlingen Biljettkontroll 2019.
I uppdraget ingår att inom Västra Götalandsregionen kontrollera Västtrafiks resenärers biljetter samt tillhandahålla en fysisk expedition, dit kunder kan vända sig för olika ärenden. När en giltig biljett saknas, ska en tilläggsavgift utfärdas. Kontrollanterna bidrar även med service och trygghet till resenärerna och kan vid större störningar träda in i en informatörsroll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712100 Busstationstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen