2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Barmarksrenhållning och Vinterväghållning i västerort
Beskrivning: Upphandlingen avser barmarksrenhållning och vinterväghållning i västerort, dvs. områdena Bromma, Hässelby-Vällingby och Järva inklusive trafikleder samt prioriterade cykelstråk i västerort. Uppdraget omfattar i huvudsak följande delar: * Städning * Tömning av skräpkorgar * Omhändertagande av skräp och föremål * Snöröjning * Kompletteringsröjning * Halkbekämpning * Snöröjning och halkbekämpning av särskilda GCM-ytor Kontraktet kommer att upphandlas inom ramen för AFF-systemet och ha ABFF 15 som standardvillkor för arbetens utföranande. Angiven tidsplan är preliminär och kan komma att ändras. Målet är dock att kvalificering och inlämnade av anbud ska vara genomfört innan sommaren så att förhandlingar kan påbörjas direkt efter sommaren.
Intern identifierare: T2025-00492
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser barmarksrenhållning och vinterväghållning i västerort, dvs. områdena Bromma, Hässelby-Vällingby och Järva, inklusive trafikleder samt prioriterade cykelstråk i västerort. Uppdraget omfattar i huvudsak följande delar: * Städning * Tömning av skräpkorgar * Omhändertagande av skräp och föremål * Snöröjning * Kompletteringsröjning * Halkbekämpning * Snöröjning och halkbekämpning av särskilda GCM-ytor Kontraktet kommer att upphandlas inom ramen för AFF-systemet och ha ABFF 15 som standardvillkor för arbetens utföranande. Angiven tidsplan är preliminär och kan komma att ändras. Målet är dock att kvalificering och inlämnade av anbud ska vara genomfört innan sommaren så att förhandlingar kan påbörjas direkt efter sommaren.
Intern identifierare: Upphandling av Barmarksrenhållning och Vinterväghållning i västerort