99312-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklammaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profil- och Presentartiklar.
Referensnummer: 23.3-5530-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22462000 Reklammaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Profil- och Presentartiklar och i området ingår förädlade profilkläder, profilartiklar, give-aways, lagerhållning samt kundanpassad webbshop. I upphandlingen ingår även förädlade och icke förädlade presentartiklar.
Upphandlingen omfattar inte de tygmärken som används på respektive myndighets uniformer och som regleras i ett särskilt uniformsreglemente. Upphandlingen omfattar inte arbetskläder, t.ex. skydds-/varselkläder eller utmärkelser i form av NOR ”för nit och redlighet i rikets tjänst”, såsom klockor, medaljer och sköldar eller liknande. Dessutom omfattar upphandlingen inte PR- och reklamtjänster eller gåvokort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18530000 Presenter och priser, 22459100 Reklamdekaler och -klistermärken
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen