Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av fyrfackskärl.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221220 Kärl
II.1.4.
Kort beskrivning
I kommunen finns cirka 10 000 villa/fritidshushåll vilka är aktuella för fyrfacksinsamling.
Utsättningen i Ronneby kommun kommer att ske i 2 etapper.
Cirka 11 000 st. fyrfackskärl kommer att avropas under 2017 för leverans. År 2018 kommer uppskattningsvis cirka 9 000 st. fyrfackskärl att avropas för leverans.
Uppgifterna lämnas enbart som information och innebär således ingen garanti för volym av material eller tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Inköp av fyrfackskärl
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor, 44613400 Förvaringsbehållare, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen