99365-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Cyklar försedda med hjälpmotor
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lånecykelsystem och stadsinformation
Referensnummer: T2018-03269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor har för avsikt att som en tjänstekoncession upphandla ett lånecykelsystem samt stadsinformation avsett för stadens invånare och besökare.
I uppdraget ingår att finansiera, tillhandahålla, driva samt löpande administrera ett system med lånecyklar och stadsinformation i Stockholm stads innerstad och ytterstad. Lånecykelsystemet samt stadsinformationen ska finansieras genom att avgift betalas av användare av lånecykelsystemet, samt genom intäkter från tredje part i form av reklamintäkter från de reklamvitriner som leverantören får ställa upp på av Beställaren upplåtna platser för utomhusreklam inom Stockholm stad.
Uppdraget ska utföras enligt de villkor som anges i samtliga koncessionsdokument samt enligt de åtaganden som därutöver följer av anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31523200 Permanenta informationsskyltar, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34430000 Cyklar, 34432000 Delar och tillbehör till cyklar, 35261000 Informationstavlor, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter, 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring, 48510000 Programvara för kommunikation, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 63513000 Turistinformation, 72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen