99384-2022 - ÄndringSverige-Linköping: Transformatorer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krafttransformator 130/10 kV 30 MVA
Referensnummer: 22/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Krafttransformator 130/10 kV 30 MVA till Vikingstad för underhållsbyte.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att hitta en leverantör som kan leverera en (1) krafttransformator.
Omfattning
Beställaren avser att köpa en (1) krafttransformator 130/10 kV med effekt 30 MVA till mottagningsstation M10 VIKINGSTAD.Mottagningsstation M10 VIKINGSTAD ligger 13 km sydväst om Linköping.
Leveransen omfattar konstruktion, tillverkning, transport, uppställning och montage samt provning till driftfärdigt skick av nya krafttransformator T1 i station M10 VIKINGSTAD.