Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I den här upphandlingen efterfrågar VA SYD i första hand två olika delar. En del avser att driva och projektleda den tekniska delen av ett nyckeltalsprojekt. Den andra delen handlar om löpande avlastning till VA SYDs systemcontroller. Upphandlingen kan även användas för att resurssätta andra större uppdrag, motsvarande nyckeltalsprojektet, framöver. I dagsläget är det dock endast nyckeltalsprojektet som vi känner till. Nedan beskrivs de olika delarna lite mer ingående.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72316000 Dataanalys, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen