Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entreprenadmaskiner med och utan förare.
Referensnummer: UH-2016-247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av entreprenadmaskiner med och utan förare.
Upphandlingen är uppdelad på 2 områden med separata maskinkrav för respektive område. Ett avtal kommer att tecknas per område och beställare. Leverantör väljer om man vill lämna på båda områdena eller endast ett av områdena.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudspris avtalsområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudspris avtalsområde 2
Del nr: 2