99473-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Kontinuerlig strömförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
400313 – AI907087 Ramavtal UPS 700 VA-300 kVA.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31154000 Kontinuerlig strömförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tecknande av ramavtal avseende avbrottsfria kraftsystem (UPS). Både FMV, FM och Luftfartsverket, LFV, kommer att äga rätt att avropa från detta ramavtal.
Avtalet kommer att vara giltigt i 2 år från och med kontraktsdatum med möjlighet till 2 års förlängning genom optioner på 1 + 1 år. Avtalsperioden kan således uppgå till sammanlagt 4 år i enlighet med LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen