2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bredbandstjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser leverans av Internettjänst till samtliga av Nyköpingshems bostäder. Leverantören ska därutöver: - till samtliga privatpersoner erbjuda TV och telefoni samt mertjänster inom Internet, - till företagskunder erbjuda tjänster inom Internet och telefoni, samt - som option, på Beställarens begäran, kunna leverera kompletterande tjänster avseende TV, Wi-Fi och mobilt bredband - till Beställaren tillhandahålla ett s.k. Tekniknät samt i förekommande fall service av fastighetsnät.
Intern identifierare: 25/60
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72400000 Internettjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32412000 Kommunikationsnät, 32424000 Nätinfrastruktur, 64200000 Telekommunikationstjänster, 92230000 Radio- och kabeltelevisionstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000