99577-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektivtrafik med buss i Norrtälje (E38)
II.1.2.
Typ av kontrakt, område(n) som omfattas av den allmänna transporttjänsten
Tjänstekategori: nr T-05: Tjänster avseende busstransport (stadsbuss/regionalbuss)
Områden som omfattas av de allmänna transporttjänsterna
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrtälje
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.5.
Information om underentreprenader
Utläggande på entreprenad planeras: nej
II.2.
Kvantitet och/eller värde av tjänster
Statistik 2016 för det nuvarande avtalsområdet (Ur Fakta om SL och länet 2016).
Buss Norrtälje:
Antal linjer: 32.
Linjelängd (km): 1369.
Hållplatser: 982.
Påstigande (tusental per vintervardag): 20,2.
Personkilometer* per dygn en vintervardag (tusental): 660.
Medelreslängd per dygn: 32,7.
Andel sittplatser som är utnyttjade en vintervardag per dygn: 30 %.
— Personkilometer är antal kilometer ett fordon kört multiplicerat med antalet resenärer ombord.
Ovan uppgifter ska endast ses som en indikation inför kommande upphandling.