Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kamerabevakning CCTV
Referensnummer: STK-2022-140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i huvudsak att underhålla Beställarens befintliga kamerabevakningslösningar men även ansvara för nyinstallation av nya objekt. Behovet består av underhåll av både utomhus- och inomhuskameror med tillhörande servrar samt inspelnings- och analysmjukvara av befintliga men även nya objekt.
Leverantören kommer ansvara för både installation och driftsättning av nya system, årlig service och support för nuvarande bestånd samt planerade och akuta reparationer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen