Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya jobb – Kurser.
Referensnummer: 601-1782-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen upphandlar kompetensutveckling i form av kurser inom Landsbygdsprogrammets Nya jobb. Kompetensutvecklingen riktar sig mot företagare på landsbygden inom turism och diversifierande som vill utveckla sitt företag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79633000 Personalutveckling, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen