Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalt fastighetsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uthyrnings- och transaktionskonsult
Referensnummer: HS/2020:557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kvalificerade konsulttjänster inom områdena uthyrning av lokaler och fastighetstransaktion. Uppdraget omfattar dels uthyrning och dels försäljning av fastigheten Bildhuggaren 1 i Huddinge kommun. På fastigheten uppförs en byggnad som kommer att färdigställas sommaren 2021 Byggnaden är byggd för att rymma ett äldreboende med 90 platser samt en förskola med 6 avdelningar för totalt 120 barn.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70121100 Försäljning av byggnad, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen