99737-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reseadministrativt stödsystem.
Referensnummer: Ö 78/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av reseadminstrativt stödsystem för FHS.
Behov:
Beställaren söker ett reseadministrativt stödsystem för beställarens reseprocess (från behov till betalning).
Uppdraget innebär att leverantören förbinder sig att tillhandahålla ett reseadminstativt system i den omfattning och på de villkor som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Leverantören åtar sig således att leverera, etablera och förvalta ett reseadministrativt systemstöd, samt att stödja beställaren i att kontinuerligt förbättra reseadministrationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinlämning:
Anbud ska lämnas elektroniskt via TendSign, vilket innebär att anbud inte kan lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
Företrädare för anbudsgivare ansluter sig personligen till tjänsten TendSign genom att registrera ett kostnadsfritt användarkonto på TendSigns hemsida, www.tendsign.com
Anbudsgivare bör registrera användarkontot i god tid innan inlämning. Anbudsgivare uppmanas använda följande förfarande: Logga in, gå in under ”Annonser”, ”Aktuella annonser”, välj upphandlande myndighet ”Försvarshögskolan” och aktuell upphandling och diarienummer. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com
Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support
TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00, med undantag för dag före röd dag då supporten stänger kl. 15:00. Då TendSigns support inte har öppet dygnet runt är det viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag för att på så sätt garanteras teknisk support.
Anbudsgivaren får genom Visma TendSign:
— tillkommande information om upphandlingen,
— automatisk kontroll av att samtliga frågor ställda i förfrågningsunderlagets strukturerade dokument är besvarade vid anbudslämnandet.
Observera att maximal storlek för uppladdning av filer är 50 megabyte per fil. Anbudsgivare uppmanas att omedelbart kontakta Visma TendSign om problem uppstår i samband med anbudslämnande.
Om en Anbudsgivare inte registrerar sig på Visma TendSigns hemsida, utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, kan FHS inte garantera att all information om upphandlingen (eventuella förtydliganden samt frågor och svar) under anbudstiden samt under utvärderingsprocessen kommer Anbudsgivaren tillhanda.