99770-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Gamlestans fabriker
Referensnummer: EXF-2023-00224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster för projektering av en kaj på södra sidan Säveån lika den som är byggd på Norra sidan.
En gångbro, detaljprojektering av allmän platsmark på området Gamlestans fabriker
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45221113 Byggnation av gångbro, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen