99822-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster – Projektstyrningsverktyg för Samhällsbyggnadsförvaltningen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektstyrningsverktyg för Samhällsbyggnadsförvaltningen
BeskrivningUpphandlingens syfte är att få till stånd ett avtal med en leverantör som kan tillgodose Samhällsbyggnadsförvaltningens behov av ett systemstöd för projektstyrning under avtalsperioden. Systemet är tänkt att höja kvalitén och riktigheten i slutkostnadsprognoser och en ökad följsamhet i Samhällsbyggnadsförvaltningens process "Projektmodellen" genom ett starkare stöd för medarbetarna.
Intern identifierareSBN/2024:570
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48331000 Programvara för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000