Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalt fastighetsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inre skötsel (städning).
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar städning av allmänna ytor enligt förfrågningsunderlaget.
Flyttstädning av lokaler samt extra städning av särskilda utrymmen kan komma att tilläggsbeställas under entreprenadtiden. Även lägenhetsstädning kan tilläggsbeställas efter reparation eller flyttning.
Delar av beställarens fastighetsbestånd kan komma att säljas under avtalstiden. Försäljning kan komma att ske till andra fastighetsägare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen