99860-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling hushållsavfall Säters kommun.
Referensnummer: GNU 2016/92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Insamling och bortforsling av hushållsavfall för Säters kommun. I kommunen finns ingen omlastningsstation för hushållsavfall, leverantören ska transportera bort hushållsavfallet till förbränningsanläggning. Idag har Säters kommun avtal med Borlänge Energi gällande förbränning hushållsavfall. Mindre mängd latrin ska hämtas och transporteras från Säters Återvinningscentral och ska omhändertas av leverantören.
Beräknad avtalsstart 1.4.2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen