Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matdistribution.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transporter av färdiglagad mat och specerier mellan framförallt tillagningskök och mottagningskök enligt transportplan. Uppdraget omfattar även extratransporter på vardagar inom Enköpings tätort, det vill säga utöver de leveransplatser specificerade i transportplanen. Extra transporter på helgdagar kan förekomma vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen