99868-2025 - Resultat
Sverige – Förberedande anläggningsarbeten – Mark- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMark- och anläggningsarbeten
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för avrop av främst mark- och anläggningsarbeten, såsom markjusteringar, asfalteringar, gårdsrenoveringar samt lekplatsanläggningar. Omfattningen i detalj framgår av handlingar i förfrågningsunderlag. Kundnöjdhet och måluppfyllnad Svenska Bostäders vision ”Tillsammans för ett hållbart liv i och mellan husen” utgår från bolagets uppdrag och roll i Stockholms stad. En av Beställarens målsättningar är att Entreprenören ska aktivt verka för att visionen uppnås samt att hyresgästerna upplever långsiktig ökande kundnöjdhet. Det innebär bl.a. att Beställaren ställer krav på hög nivå av service och gott bemötande från Entreprenören gentemot Beställarens representanter och slutanvändare. Det är av stor vikt att Entreprenören medverkar till att hitta hållbara lösningar, möjliggör återbruk av material samt genomför förändringar för att öka den biologiska mångfalden på våra gårdar.
Intern identifierareSB 2024/309
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningMark- och anläggningsarbeten
Intern identifierareMark- och anläggningsarbeten