99877-2022 - PlaneringSverige-Lidingö: Renoveringsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinformation renovering av Spisen
Referensnummer: KF2019-239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Hej,
Käppalaförbundet (”Käppala”) med organisationsnummer 222000-0117 vill med detta
informationsmeddelande meddela att inom kort kommer flera upphandlingar att annonseras
för renovering av Spisen. Upphandlingarna kommer att utgöras av utförandeentreprenader
enligt AB04. Upphandlingarna kommer sannolikt att avse områdena bygg, maskin/VS,
ventilation och el. Upphandlingarna understiger separat och tillsammans tröskelvärdet för EU-upphandling och genomförs som en annonserade upphandlingar enligt 19 kap. lag (2016:1145)
om offentlig upphandling.
Se även kommande upphandlingsdokument med handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ventilation och el. Upphandlingarna understiger separat och tillsammans tröskelvärdet för EUupphandling och genomförs som en annonserade upphandlingar enligt 19 kap. lag (2016:1145)