Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kapitalförvaltning
Referensnummer: 19/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79910000 Kapitalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avses leda till avtal med tre kapitalförvaltare, förutsatt att så många anbud inkommer och att inkomna anbud uppfyller i denna upphandling ställda krav. Avtal kommer att tecknas i första hand med leverantör 1 och 2. Leverantörerna ska vara aktiva och som under avtalsperioden ska förvalta av Täby kommun avsatt kapital. Målet är att genom aktiv kapitalförvaltning skapa en kapitaltillväxt inom ramen för kommunens Finanspolicy.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen