99956-2017 - ÄndringSverige-Varberg: Vakttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster.
Referensnummer: KS 2016/0615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattas och genomförs enligt LOU 2007:1091, då den påbörjats innan 1/1-2017. Upphandlingen avser behovet av bevakningstjänster och där tillhörande tjänster enligt förfrågningsunderlag. De upphandlande myndigheterna är: Varbergs kommun, Räddningstjänsten i Väst, Varbergs Fastighets AB, Varberg Energi AB, Hallands Hamnar Varberg AB, Vatten och Miljö i Väst AB, Falkenbergs kommun, Falkenbergs Bostads AB, Falkenberg Energi AB, Falkenbergs Vatten & Renhållning AB, Varbergs Vatten AB.