Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:Reference number: IN-IN21-0213
II.1.2)Main CPV code33192400 Dental workstations
II.1.4)Short description:
Denna upphandling omfattar ett ramavtal gällande tandvårdsutrustning och service/underhåll enligt beskrivning kravspecifikation samt kravspecifikation för respektive objekt. Denna upphandling omfattar även installation/montering av tandvårdsutrustning samt utbildning av användare och servicepersonal. Upphandlingen består av följande objekt:
Behandlingsstol och unit
Operationsbelysning
Dental röntgen
Dental diskdesinfektor
Utrustning för rengöring, desinfektion och smörjning
Utrustning för rengöring, smörjning och autoklavering med värme och vatten
Autoklaver
Takvärdet i ramavtalet är 200 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)33111500 Dental X-ray
33130000 Dental and subspecialty instruments and devices
33141800 Dental consumables
33167000 Surgical lights
33191000 Sterilisation, disinfection and hygiene devices
33191110 Autoclaves
33192410 Dental chairs
II.2.4)Description of the procurement:
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Takvolym/takvärde