Dienstleistungen - 5846-2023
Submission deadline has been amended by:  93708-2023
Polen-Poznań: Planung einer Strategie für das Management oder den Schutz natürlicher Ressourcen
2023/S 003-005846
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Dokumentacja do planu ochrony rezerwatu
Referenznummer der Bekanntmachung: WOP.261.68.2022.KS
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90712400 Planung einer Strategie für das Management oder den Schutz natürlicher Ressourcen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
1. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na wykonaniu dokumentacji do planu ochrony dla rezerwatu przyrody Czarne Doły. Celem ochrony rezerwatu jest m.in. zachowanie stanowiska żółwia błotnego Emys orbicularis.
2. Zamówienie wynika z realizacji projektu pn. „Chelonia – Program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 pod nr POIS.02.04.00-00-0022/18.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Na potrzeby wykonania dokumentacji do planu ochrony rezerwatu przyrody należy wykonać:
1. Inwentaryzację chiropterofauny: wykonanie kontroli terenowych na terenie całego rezerwatu w miejscach o największym prawdopodobieństwie występowania nietoperzy
w okresie maj – październik, przy użyciu następujących metod:
a) rejestracje detektorowe, z wykorzystaniem profesjonalnego szerokopasmowego detektora ultrasonicznego (co najmniej 4 kontrole);
b) odłowy sieciowe w celu wykrycia obecności gatunków trudnooznaczalnych za pomocą detektoringu (co najmniej 3 pełne noce);
c) wyszukiwanie kryjówek rozrodczych i godowych nietoperzy w czasie wylotów ze schronień oraz tuż przed świtem.
2. Inwentaryzację herpetofauny: wykonanie min. 5 kontroli terenowych (w tym co najmniej
2 nocnych). Obowiązkowo badania terenowe należy wykonać w następujących terminach: ok. 10 marca, pod koniec marca, w połowie kwietnia, początkiem maja, środkiem/końcem maja. Badania należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych oraz w porach doby umożliwiających wykrycie możliwie największej liczby gatunków. Prace terenowe należy prowadzić z uwzględnieniem metod takich jak: obserwacje „na upatrzonego”,
w tym za pomocą lornetki; penetrację terenu; nasłuchy głosów godowych samców poszczególnych gatunków płazów (w dzień i w nocy). Podczas każdej z przeprowadzonych kontroli należy odnotować maksymalną liczbę wszystkich stwierdzonych osobników dorosłych.
3. Inwentaryzację awifauny: wykonanie min. 10 kontroli terenowych całego rezerwatu. Badania należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych oraz porach doby pozwalających wykryć największą liczbę gatunków lęgowych. Badania należy wykonać w następujących miesiącach: marzec, kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Podczas badań należy kartować wszystkie stwierdzone osobniki, przypisując obserwacjom odpowiednie kategorie lęgowości (należy przyjąć kryteria lęgowości za Sikora A., Rohde Z., Gromadzki M., Neubauer G., Chylarecki P. (red.) 2017. Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych Polski 1985–2004. Bogucki Wyd. Nauk. Poznań).
4. Inwentaryzację gniazd ptaków szponiastych oraz ptaków krukowatych w okresie przed rozpoczęciem wegetacji oraz skontrolowanie każdego zlokalizowanego gniazda w sezonie lęgowym pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki szponiaste, krukowate oraz sowy.
5. Inwentaryzacje wykonane na obszarze całego rezerwatu dla pozostałych grup zwierząt. Kontrole terenowe należy wykonać w miejscach uwzględniających preferencje siedliskowe poszczególnych grup zwierząt. Planując daty kontroli w szczególności należy wziąć pod uwagę fenologię oraz okres aktywności gatunków występujących i mogących występować na badanym terenie. Badania należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych oraz w porach doby umożliwiających wykrycie największej liczby gatunków.
6. Wykonawca ma obowiązek w ciągu 14 dni roboczych od dnia podpisania umowy do przedłożenia za pośrednictwem poczty elektronicznej harmonogramu oraz metodyki wykonania inwentaryzacji flory roślin naczyniowych, mszaków, biotów porostów i grzybów wielkoowocnikowych oraz fauny w celu zatwierdzenia przez Zamawiającego.
W harmonogramie należy uwzględnić planowane terminy wykonania badań w terenie.