Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Varer - 7202-2023
Danmark-Vejen: Badelifte
2023/S 005-007202
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Loftlifte
Sagsnr.: 129639
II.1.2)Hoved-CPV-kode
42416110 Badelifte
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører køb og levering af loftlifte (stationære personløftere) til Varde Kommune og Vejen Kommune. Fritstående personløftere er ikke omfattet af dette udbud.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 6 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
42416300 Lifte
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører køb og levering af loftlifte (stationære personløftere) til Varde Kommune og Vejen Kommune. Fritstående personløftere er ikke omfattet af dette udbud.Efter udbuddets afslutning handler de i udbuddet deltagende kommuner med den valgte leverandør som individuelle juridiske parter. Det betyder, at hver deltagende kommune er en selvstændig juridisk enhed, hvilket medfører, at der skal indgås særskilt aftale med hver af de deltagende kommuner. Tovholderkommunen fortsætter efter indgåelse af rammeaftalerne som koordinator for den indgåede indkøbsaftale. Alle forhold vedrørende rammeaftalen, som har relevans for alle de deltagende kommuner, forsøges kommunikeret via tovholder. Uanfægtet at der er tale om separate rammeaftaler, koordinerer Tovholderkommunen prisreguleringer samt stillingtagen til eventuel forlængelse.Den anslåede værdi af rammeaftalerne, kan grundet ændringer i aftaleperioden ændres i både op- og nedadgående retning alt efter ordregivers behov. Dette kan eksempelvis være i forbindelse med større anlægsprojekter. Rammeaftalerne vil derfor have en maksimal værdi, der er 25 % højere end den ovenfor angivne estimerede værdi. Dvs. rammeaftalerne har en samlet maksimal værdi på 7.500.000 kr.Uagtet at der på baggrund af nærværende udbud indgås selvstændige rammeaftaler, anses rammeaftalerne først som værende udtømt og bringes øjeblikkeligt til ophør, såfremt den maksimale værdi samlet set opbruges på tværs af rammeaftalerne.