II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
SKI udbyder en rammeaftale som omhandler software as a service (SaaS). SaaS er en leveringsmodel, hvor software leveres på abonnementsvilkår og er centralt hostet. SaaS applikationer er fuldt udviklede slutbruger applikationer, der leveres som en internet- eller anden databaseret service, dvs. hvor leverandøren stiller softwareapplikationen til rådighed for kunden, og hvor leverandøren ejer og løbende udvikler og supporterer softwareapplikationen.
Rammeaftalen er opdelt i del I stat og statsfinansieret selvejende institutioner, regioner, uddannelsesinstitutioner, forsyningsvirksomheder mv. og del II kommuner. Dette under hensyntagen til den fællesoffentlige rammearkitektur. Rammeaftalen er opdelt i 56 delaftaler, der hver dækker et FORM-område, herunder 28 delaftaler i del I og 28 delaftaler i del II, som hver især udgør selvstændige og uafhængige rammeaftaler.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 3 965 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1 (Del I): 05 Samfundsstruktur
Delkontraktnr.: Delaftale 1 (Del I)
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik
72240000 Systemanalyse og programmering
72250000 System- og supporttjenester
72260000 Programmelrelaterede tjenester
72300000 Datatjenester
72416000 Applikationsudbydere
72510000 Servicevirksomhed i forbindelse med drift af datamater
72514000 Servicebureauvirksomhed i forbindelse med databehandling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
[Generel beskrivelse (gælder for alle delaftaler):
Udbuddet omfatter levering af "software as a service" (SaaS), f.eks. via cloud- eller andre internetbaserede leveringsløsninger. Det betyder, at softwareapplikationerne skal leveres via serverbaserede leveringsløsninger gennem internettet eller anden dedikeret dataforbindelse. Softwareservices skal løbende driftes og vedligeholdes af leverandøren. Formålet er at kunderne kan købe softwareservices, som understøtter sagsbehandling, opgaveløsning og/eller drift af kundernes opgaver indenfor delaftalens forretningsområde, dvs. delaftalens ydelsesområde. Kunderne omfatter mange forskellige typer af myndigheder, enheder og institutioner inden for den offentlige sektor. De enkelte kunder fremgår af bilag A til rammeaftalen. Kundernes forretningsområder er nærmere defineret i den Fælles Offentlige Reference Model (FORM). I forbindelse med udbuddet anvender SKI FORM til at angive de kategorier, som der skal tilbydes softwareservices til, og som de tilbudte softwareservices skal understøtte opgaveløsningen inden for. Til at angive den konkrete tekniske it-servicefunktionalitet, der understøtter de enkelte forvaltningsopgaver, anvendes den offentlige Service- og Teknologireferencemodel (STORM) over it-servicefunktionalitet, der er udviklet til at give en overordnet klassifikation og beskrivelse af de it-systemer, der bruges i den offentlige forvaltning. Foruden levering af selve softwareapplikationerne omfattes også levering af drifts-, forvaltnings- og supportydelser af de softwareservices der leveres til kunderne. Disse ydelser skal således være en del af de softwareservices som leveres samlet til kunderne. De omfattede softwareløsninger karakteriseres således ved at være ”hostede” it-services, hvor ”hostingdelen” foregår hos leverandøren eller dennes underleverandør. Derudover er softwareløsningerne karakteriseret ved at være ”on-demand services”, som ejes, udvikles, vedligeholdes og driftes af leverandøren. Typisk foregår etableringen af kundens adgang til softwareservicen via internettet gennem forskellige platforme, som f.eks. en mobiltelefon, tablet eller computer. Endvidere er softwareløsningerne karakteriseret ved at være standardiserede og ensartede services, som kan anvendes på tværs af kunder. Softwareløsningerne er således i udgangspunktet generiske løsninger, der opfylder ensartede behov på tværs af forskellige kunder og forretningsområder, dog således at disse simpelt og hurtig kan skaleres og tilpasses, den specifikke kunde, f.eks. i forhold til kapacitet, antal brugere og brugerrettigheder. Services omfatter desuden en række optioner, som nærmere beskrevet i bilag E.2 til rammeaftalen.
Rammeaftalens sortiment kan opdateres i henhold til bestemmelserne i rammeaftalens bilag I. Formålet med opdatering af sortimentet er at sikre, at sortimentet opretholdes ved, at Services i rammeaftalens sortiment holdes opdateret i hele rammeaftalens og leveringsaftalernes varighed. Leveringsaftalernes varighed kan maksimalt andrage 120 måneder. Foruden disse ydelser er der på rammeaftalen en række tillægsydelser fx konsulentydelser, BPO og uddannelse.]
Ydelsesområdet dækker FORM-område 05 Samfundsstruktur om opgaver vedrørende samfundets styring og organisering. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
Eksempler på Services, der ikke er udtømmende:
• Lovguides – digitale guider til forvaltningsretslige principper og forståelse af regler og praksis
• Online køsystem – it-understøttelse af høj volumen af internettrafik igennem køhåndtering
• Selvbetjeningsplatform – understøttelse af borgerselvbetjening med integration til ESDH- og fagsystemer
• Digital klageportal – online portal, der understøtter klageafsendelser og klagers indsigt i sagsbehandling.
Delaftale 1 (Del II): 05 Samfundsstruktur
Delkontraktnr.: Delaftale 1 (Del II)
[Generel beskrivelse af den udbudte genstand er udeladt her af hensyn til pladsbegrænsninger i formularen for udbudsbekendtgørelsen. Den generelle beskrivelse angivet indenfor de skarpe parenteser [] i afsnit II.2.4 for delaftale 1 (del I) gælder også for denne delaftale, og nærværende beskrivelse skal læses således at den inkluderer den generelle beskrivelse i afsnit II.2.4 for delaftale 1 (del I).]
Delaftale 2 (Del I): 06 Samfundsøkonomi
Delkontraktnr.: Delaftale 2 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 06 Samfundsøkonomi om opgaver vedrørende samfundets overordnede økonomi, samfundsdigitalisering samt statistiske opgaver. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Proces- og projektstyringsværktøj – digital platform for styring af adskillige projekter og nærværende opgaver
• Automatiseret dokumentdistribution og -håndtering – digitaliseret og automatiseret dokumentdeling til indhentning af underskrift
• Datavisualiseringsværktøj – transformationen af rå data til meningsfulde visualiseringer.
Delaftale 2 (Del II): 06 Samfundsøkonomi
Delkontraktnr.: Delaftale 2 (Del II)
Delaftale 3 (Del I): 08 Borgerskab
Delkontraktnr.: Delaftale 3 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 08 Borgerskab om opgaver vedrørende borgerskab, herunder folkeregistrering og borgernes rettigheder. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Digitalt vielsessystem – it-understøttelse af kommunale vielsessager med integration til relevant registre
• Blanketløsningssystem – digital håndtering af blanketløsninger med kommune-skabeloner og procesautomatisering
• Selvbetjeningsplatform – understøttelse af borger-selvbetjening med integration til ESDH- og fagsystemer
• Online betalingsmodul – online borger-betaling i forlængelse af skatteinddrivelse.
Delaftale 3 (Del II): 08 Borgerskab
Delkontraktnr.: Delaftale 3 (Del II)
Delaftale 4 (Del I): 10 Uddannelse og undervisning
Delkontraktnr.: Delaftale 4 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 10 Uddannelse og undervisning om opgaver vedrørende uddannelsesområdet, herunder grundskolen, ungdomsuddannelser, videregående uddannelser og voksenuddannelser. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Specialundervisning – it-understøttelse af specialundervisning med et undervisningsforløb i grundskolen
• Læringsplatforme – understøttelse af undervisningsforløb
• Elevadministration – administrationssystem til brug for registrering af elever
• Studieadministrative løsninger – til brug for administration af bl.a. kurser, studerende og prøver.
Delaftale 4 (Del II): 10 Uddannelse og undervisning
Delkontraktnr.: Delaftale 4 (Del II)
Delaftale 5 (Del I): 12 Forskning
Delkontraktnr.: Delaftale 5 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 12 Forskning om opgaver vedrørende forskningsrammer, universitetsforskning, sektorforskning samt innovationscentre og innovationsmiljøer. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Dataindsamlingværktøjer – værktøj, der understøtter indsamlingen af kvalitative data i forskningsøjemed
• Databehandlingsplatforme – it-understøttelse af datavalidering, datakonsolidering og statistisk dataanalyse
• Planlægningsværktøjer – administrative værktøjer til understøttelse af planlægning og styring af forskningsopgaver, milepæle og timeforbrug.
Delaftale 6 (Del I): 14 Arbejdsmarked
Delkontraktnr.: Delaftale 6 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 14 Arbejdsmarked om opgaver vedrørende arbejdsmarkedets overordnede forhold, arbejdsmarkedsrelaterede ydelser og arbejdsmiljø. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Digital fremmøderegistrering – scanning af sundhedskort eller QR-kode ved fremmøde
• Jobcenter-planlægningssystem – digital planlægning, booking og indkaldelser på beskæftigelsesområdet
• Puljeadministrationssystem – effektiv styring af sagsbehandling af puljeadministration
• Tilsynssystem – kontrol og regulering af samt overblik over myndighedens tilsynsområder, fx arbejdsmiljø.
Delaftale 6 (Del II): 14 Arbejdsmarked
Delkontraktnr.: Delaftale 6 (Del II)
Delaftale 7 (Del I): 16 Kultur
Delkontraktnr.: Delaftale 7 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 16 Kultur om opgaver vedrørende kulturområdet, herunder kulturarv og kulturelle institutioner samt medier. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Bibliotekssystem – digital understøttelse af registrering, opbevaring og udlån af materialer
• Opbevaringsservice – opbevaring af data, information og viden i cloud-baseret lagring
• Arkivdatabase – borgervendt arkivdatabase til søgning og booking af materiale
Delaftale 7 (Del II): 16 Kultur
Delkontraktnr.: Delaftale 7 (Del II)
Delaftale 8 (Del I): 17 Fritid og idræt
Delkontraktnr.: Delaftale 8 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 17 Fritid og idræt om opgaver vedrørende fritid og idræt, herunder folkeoplysning. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Online tilmeldingssystem – understøttelse af online tilmelding til arrangementer, hold eller aktiviteter
• Digital lokalebooking – online booking af lokaler til enkelte sessioner og hele sæsoner
• Digital opgavestyring – styring af drift- og vedligeholdelsesopgaver.
Delaftale 8 (Del II): 17 Fritid og idræt
Delkontraktnr.: Delaftale 8 (Del II)
Delaftale 9 (Del I): 18 Kirke
Delkontraktnr.: Delaftale 9 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 18 Kirke om opgaver vedrørende folkekirken og trossamfund. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Online koordineringsværktøj – digital delegering af opgaver på tværs af medarbejdere og frivillige
• Begivenhedskalendermodul – oprettelse og publicering af gudstjenester, koncerter og arrangementer i menigheden
• Donationsportal – digital indsamling af donationer til kirkens drift og arbejde.
Delaftale 9 (Del II): 18 Kirke
Delkontraktnr.: Delaftale 9 (Del II)
Delaftale 10 (Del I): 20 Sundhed
Delkontraktnr.: Delaftale 10 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 20 Sundhed om opgaver vedrørende sundhedsforebyggelse, sundhedsberedskab og behandling af sygdom Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Telemedicinsk sårbehandlingsplatform – indsamling og deling af billeder af borgerens sår
• Telemedicinsk videoplatform – hjemme- og sygeplejens værktøj til bekvem levering af indsatser overfor borgere
• Digital tandlægejournal – digital administration og deling af borgeres tandlægejournaler
• Børnetandpleje-intranet – it-understøttelse af kommunal tandpleje for børn
• Elektronisk patientjournal – understøttelse af digital indsamling og deling af patientjournal, herunder historik
• Psykiatrisk behandlingsstøtteværktøj – understøttelse af psykiatrisk behandling digitalt fra borgerens hjem
• Webbaseret sundhedsportal – Online borgerplatform til aktindsigt.
Delaftale 10 (Del II): 20 Sundhed
Delkontraktnr.: Delaftale 10 (Del II)
Delaftale 11 (Del I): 24 Dagtilbud
Delkontraktnr.: Delaftale 11 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 24 Dagtilbud om opgaver vedrørende almindelige pasningstilbud til børn samt klubtilbud og særlige tilbud til børn og unge med psykisk eller fysisk handicap. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Institutionsintranet – digital platform for børns forældre og dagtilbudsmedarbejdere
• Institutionsadministration – it-understøttelse af fælles platform for dagtilbudsadministration
• Pladsanvisningssystem – it-understøttelse af pladsanvisninger i kommuner
• Pædagogiske læreplaner – it-værktøj, der understøtter den daglige integration af pædagogiske læreplaner i institutioner.
Delaftale 11 (Del II): 24 Dagtilbud
Delkontraktnr.: Delaftale 11 (Del II)
Delaftale 12 (Del I): 26 Social service og omsorg
Delkontraktnr.: Delaftale 12 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 26 Social service og omsorg om opgaver vedrørende bistand og pleje til handicappede samt sociale ydelser, pension og integration. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Webbaseret sundhedsportal – online borgerplatform til aktindsigt for svage borgere og deres pårørende
• Borgeromsorgssystem – digital understøttelse af koordineret indsats for borgerpleje
• Socialt tilsynsplanlægningsværktøj – understøttelse og planlægning af driftsorienteret tilsyn ved sociale tilbud for børn og unge.
Delaftale 12 (Del II): 26 Social service og omsorg
Delkontraktnr.: Delaftale 12 (Del II)
Delaftale 13 (Del I): 30 Skatter og afgifter
Delkontraktnr.: Delaftale 13 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 30 Skatter og afgifter om opgaver vedrørende skatter og afgifter, både de direkte skatter, eksempelvis indkomstskat, og de indirekte skatter i form af afgifter. Derudover omfatter serviceområdet skatteret samt opgaver vedrørende gæld til det offentlige, skatteunddragelse og sort arbejde. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Dataanalyseværktøj – identificering, udvikling og implementering af forretningsmuligheder gennem databehandling
• Online betalingsmodul – online borger-betaling i forlængelse af skatteinddrivelse
• Procesmodulleringsværktøj – ¨digital visualisering og identificering af myndighedens processer.
Delaftale 13 (Del II): 30 Skatter og afgifter
Delkontraktnr.: Delaftale 13 (Del II)
Delaftale 14 (Del I): 34 Erhverv
Delkontraktnr.: Delaftale 14 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 34 Erhverv om opgaver vedrørende erhvervsområder, herunder erhvervsfremme og erhvervsregulering. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet. Eksempler på opgaver under dette ydelsesområde knyttet til Erhverv er opgaver ifm. Erhvervsfremme, herunder erhvervsudvikling, erhvervstilskud og støtteordninger samt eksportfremme og investeringsfremme.
• Udbudsportal – online portal for håndtering af udbud
• Tilsynssystem – kontrol, regulering, dokumentation og overblik over myndighedens tilsynsområder.
Delaftale 14 (Del II): 34 Erhverv
Delkontraktnr.: Delaftale 14 (Del II)
Delaftale 15 (Del I): 37 Miljø
Delkontraktnr.: Delaftale 15 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 37 Miljø om opgaver vedrørende miljøtilsyn, miljøgodkendelser af erhvervslivet samt generel miljøbeskyttelse og miljøovervågning. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Miljøsagsbehandlingssystem – administration af miljøsager og -data
• Driftsagsbehandlingssystem – administrativ løsning, der håndterer driftsopgaver og borgerhenvendelser
• Renovationssagsbehandlingsplatform – system til håndtering af renovationshenvendelser fra borgere og målrettet dialog til renovatører
• Tilsynssystem – kontrol, regulering og overblik over myndighedens tilsynsområder, fx badevandskvalitet.
Delaftale 15 (Del II): 37 Miljø
Delkontraktnr.: Delaftale 15 (Del II)
Delaftale 16 (Del I): 38 Natur og klima
Delkontraktnr.: Delaftale 16 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 38 Natur og klima om opgaver vedrørende naturoplevelser og naturbeskyttelse, klima og meteorologi samt Danmarks undergrund. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Digital forvaltning af aktiver – it-understøttelse af den løbende forvaltning af aktiver, heriblandt legepladser og byudstyr
• Ressourcebooking – fremsøgning, booking og styring af ressourcer til møder og arrangementer
• Online borgerhenvendelsesportal – registrering, visitering og styring af borgerhenvendelser om driftsforhold
• Digital opgavestyring – styring af drifts- og vedligeholdelsesopgaver.
Delaftale 16 (Del II): 38 Natur og klima
Delkontraktnr.: Delaftale 16 (Del II)
Delaftale 17 (Del I): 47 Redningsberedskab
Delkontraktnr.: Delaftale 17 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 47 Redningsberedskab om opgaver vedrørende de statslige og kommunale redningsberedskabers opgaver og de enkelte civile sektorers beredskab. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Integreret beredskabssystem – it-understøttelse af redningsopgaver med involvering af flere instanser
• Virtuel vejledning – online oplæring af krisehåndtering
• Videostreamingsystem – direkte eksperthjælp på krisestedet fra fjernlokation
Delaftale 17 (Del II): 47 Redningsberedskab
Delkontraktnr.: Delaftale 17 (Del II)
Delaftale 18 (Del I): 52 Fysisk planlægning og geodata
Delkontraktnr.: Delaftale 18 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 52 Fysisk planlægning og geodata om opgaver vedrørende planlægning af anvendelsen af fysiske arealer, herunder landsplanlægning, regional udviklingsplanlægning, kommuneplanlægning, lokalplanlægning og zoneinddeling. Dækker også ekspropriationer samt opgaver med kort og geodata. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Digitale planer – formidling af myndighedens planstrategi og fysiske planer, fx lokalplan og kommuneplan
• Geografiske informationssystemer – indsamling, behandling, analyse og formidling af geodata
• Adressevedligeholdelse – oprettelse, ændring og sletning af vejnavne og adresser.
Delaftale 18 (Del II): 52 Fysisk planlægning og geodata
Delkontraktnr.: Delaftale 18 (Del II)
Delaftale 19 (Del I): 54 Ejendomme og byggeri
Delkontraktnr.: Delaftale 19 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 54 Ejendomme og byggeri om opgaver vedrørende ejendomme og byggeri, herunder oplysninger om de enkelte ejendomme. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Byggesagsbehandlingssystem – administration af byggesager og -data
• Gravetilladelser – ansøgning om og styring af sagsbehandling vedrørende gravetilladelser
• Boliganvisning – styring af sagsbehandling i forbindelse med anvisning af boliger.
Delaftale 19 (Del II): 54 Ejendomme og byggeri
Delkontraktnr.: Delaftale 19 (Del II)
Delaftale 20 (Del I): 56 Energi og vandforsyning
Delkontraktnr.: Delaftale 20 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 56 Energi og vandforsyning om opgaver vedrørende energi- og vandforsyning. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Afregningsservices til måleraflæsning, afregning og opkrævning hos forbrugerne
• Digital ledningsregistrering til indsamling, behandling og anvendelse af ledningsoplysninger i forsyningsnet
• SMS-modul – digitalt modul, der tillader automatiske sms-afsendelser som kommunikationsmedie til fx advisering af forsyningskunder ved afbrydelser i forsyningen
• Borgerhenvendelser – registrering, visitering og styring af borgerhenvendelser
Delaftale 20 (Del II): 56 Energi og vandforsyning
Delkontraktnr.: Delaftale 20 (Del II)
Delaftale 21 (Del I): 58 Trafikinfrastruktur
Delkontraktnr.: Delaftale 21 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 58 Trafikinfrastruktur om opgaver vedrørende trafikinfrastruktur, såvel vej- og jernbanenet som lufthavne og havne. Trafikinfrastrukturen betragtes som forudsætningen for, at trafik og transport (serviceområde 59) kan fungere. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Digital opgavestyring – styring af drifts- og vedligeholdelsesopgaver
• Parkeringsservice – indsamling, behandling og udstilling af data om parkering
• Digital forvaltning af aktiver – it-understøttelse af den løbende forvaltning af aktiver i trafikinfrastrukturen
• Rådighedstilladelser – ansøgning om og styring af sagsbehandling vedrørende råden over vej
• Tilsynssystem – kontrol, regulering, dokumentation og overblik over myndighedens tilsynsområder, fx skibssyn.
Delaftale 21 (Del II): 58 Trafikinfrastruktur
Delkontraktnr.: Delaftale 21 (Del II)
Delaftale 22 (Del I): 59 Trafik og transport
Delkontraktnr.: Delaftale 22 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 59 Trafik og transport om opgaver vedrørende trafik og transport, herunder de enkelte transporttyper samt trafikinformation og postbefordring. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Trafikmonitoreringssystem – it-understøttelse af monitorering af trafik
• Trafikinformationssystem – samling og distribuering af trafikinformationer
• Automatic identification system – udveksling af data mellem skibe til sikring mod kollision
• Certificeringsværktøj – it-understøttelse af oprettelsen, udarbejdelsen og udsendelsen af certifikater.
Delaftale 22 (Del II): 59 Trafik og transport
Delkontraktnr.: Delaftale 22 (Del II)
Delaftale 23 (Del I): 60 Myndighedens personale og frivillige
Delkontraktnr.: Delaftale 23 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 60 Myndighedens personale og frivillige om opgaver vedrørende den enkelte myndigheds personale, herunder løn samt rejser og persontransport. Det dækker også opgaver vedrørende myndighedens frivillige arbejdskraft. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Rekrutteringsportal – modtagelse af ansøgninger og behandling af rekrutteringsforløb
• Digitalt lønsystem – understøttelse af lønberegning og -udbetaling
• Online timeregistreringssystem – individuel timeregistrering fra forskellige løsninger og enheder med central stamdatastyring
• Vagtplanlægningsværktøj – intelligent planlægningsværktøj, der igennem selvdefinerede regler kan planlægge vagter
• Talent- og læringsplatform – it-understøttelse af talentudvikling og videnfacilitering
• Full service-platform – håndteringen af alle HR-funktioner samlet på én platform.
Delaftale 23 (Del II): 60 Myndighedens personale og frivillige
Delkontraktnr.: Delaftale 23 (Del II)
Delaftale 24 (Del I): 62 Myndighedens bygninger og arealer
Delkontraktnr.: Delaftale 24 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 62 Myndighedens bygninger og arealer om opgaver vedrørende myndighedens egne ejendomme, grunde og arealer. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Ejendomsdriftssystem – digital understøttelse af drift og vedligeholdelse af ejendomme
• Energi- og miljøstyring – registrering, styring og opfølgning på ejendommens energiforbrug og miljøbelastning
Delaftale 24 (Del II): 62 Myndighedens bygninger og arealer
Delkontraktnr.: Delaftale 24 (Del II)
Delaftale 25 (Del I): 63 Myndighedens driftsmateriel, varer og tjenesteydelser
Delkontraktnr.: Delaftale 25 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 63 Myndighedens driftsmateriel, varer og tjenesteydelser om opgaver vedrørende den enkelte myndigheds driftsmateriel, fx køretøjer, samt varer og tjenesteydelser. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Kontraktstyringsservice – registrering, styring og opfølgning på myndighedens kontrakter
• Indkøbsservice – styring og anvendelse af myndighedens indkøbsaftaler med eksterne leverandører
• Digital forvaltning af aktiver – it-understøttelse af den løbende forvaltning af aktiver med driftsmateriel.
Delaftale 25 (Del II): 63 Myndighedens driftsmateriel, varer og tjenesteydelser
Delkontraktnr.: Delaftale 25 (Del II)
Delaftale 26 (Del I): 65 Myndighedens kommunikation og dokumentation
Delkontraktnr.: Delaftale 26 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 65 Myndighedens kommunikation og dokumentation om opgaver vedrørende den enkelte myndigheds interne og eksterne kommunikation samt dokumentationssystemer, fx til journalisering. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• ESDH-system – it-understøttelse af journalisering, sagsbehandling, procesunderstøttelse og dokumenthåndtering
• Samarbejds- og kommunikationsværktøj – portefølje af værktøjer til udarbejdelse af materiale, der nemt deles online i realtid
• Dokumentservice – online dokumentbehandling, fx regneark, præsentationer og tekstbehandling
• Digital klagehåndtering – procesunderstøttelse af klagehåndtering igennem automatisk interessentinvolvering og online guides
• SMS-modul – digitalt modul, der tillader automatiske sms-afsendelser og sms’er som kommunikationsmedie.
Delaftale 26 (Del II): 65 Myndighedens kommunikation og dokumentation
Delkontraktnr.: Delaftale 26 (Del II)
Delaftale 27 (Del I): 67 Myndighedens økonomi
Delkontraktnr.: Delaftale 27 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 67 Myndighedens økonomi om opgaver vedrørende den enkelte myndigheds økonomi, herunder budget, regnskab og økonomistyring. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Finansiel styring – håndtering af likvide midler, låneportefølje og overblik over finansielle positioner
• Økonomistyringssystem – indsamling og registrering af økonomidata
• Koncernstyringssystem – ledelsesværktøj til overblik over målepunkter (KPI’er) på tværs af opgaveområder
• Ledelsesinformationssystem – strategisk styringsredskab til benchmark- og ledelsesinformation
• Dataanalyseværktøj – identificering, udvikling og implementering af forretningsmuligheder gennem databehandling.
Delaftale 27 (Del II): 67 Myndighedens økonomi
Delkontraktnr.: Delaftale 27 (Del II)
Delaftale 28 (Del I): 68 Myndighedens it
Delkontraktnr.: Delaftale 28 (Del I)
Ydelsesområdet dækker FORM-område 68 Myndighedens it om opgaver vedrørende den enkelte myndigheds it-drift og it-udvikling samt it-sikkerhedsadministration. Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under dette FORM-område. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Asset management – styring af hardware og software fra anskaffelse til afvikling
• SIEM-løsning – overvågning og styring af sikkerhedshændelser
• It-service management-løsning – processtyring og dokumentation af hændelser og ændringer i it
• Cloud-backup – backup af data i cloud-baseret lagring
• Projekt og -opgavestyring – styring af it-udviklings- og driftsopgaver
• E-mailscanning – online sikkerhedsforanstaltning for e-mails
• Endpoint protection – sikring af lokalt netværk med mange endpoints, fx smartphones, bærbare og tablets.
Delaftale 28 (Del II): 68 Myndighedens it
Delkontraktnr.: Delaftale 28 (Del II)
Delaftale 29 (Del II): Én plan
Delkontraktnr.: Delaftale 29 (Del II)
[Generel beskrivelse af den udbudte genstand er udeladt her af hensyn til pladsbegrænsninger i formularen for udbudsbekendtgørelsen. Den generelle beskrivelse angivet indenfor de skarpe parenteser [] i afsnit II.2.4 for delaftale 1 (del I) gælder også for denne delaftale, og nærværende beskrivelse skal læses således at den inkludere den generelle beskrivelse i afsnit II.2.4 for delaftale 1 (del I).]
Ydelsesområdet dækker FORM-områderne 14 om arbejdsmarkedets overordnede forhold, arbejdsmarkedsrelaterede ydelser og arbejdsmiljø, 20 om sundhedsforebyggelse, sundhedsberedskab og behandling af sygdom og 26 om bistand og pleje til handicappede samt sociale ydelser, pension og integration, og vedrører den enkelte myndigheds mulighed for at tilbyde en helhedsorienteret plan til borgere og familier med komplekse og sammensatte problemer, hvor der i dag kan eller skal udarbejdes flere planer for indsatserne. Loven om én plan betyder, at kommunerne vil kunne udarbejde en helhedsorienteret plan, der omfatter indsatser og tilhørende planer på henholdsvis social-, integrations-, undervisnings- og beskæftigelsesområdet. Desuden vil øvrige indsatser, hvor der fx ikke er et krav om en plan, også kunne indarbejdes i den helhedsorienterede plan. Det er kommunen, der skal vurdere, om det vil være hensigtsmæssigt at tilbyde borgeren en helhedsorienteret plan. Borgeren skal give samtykke til, at kommunen må udarbejde en handleplan, der går på tværs af forvaltninger. Som opfølgning på lovforslaget kommer en bekendtgørelse, der vil give kommunerne mulighed for at bruge data på tværs af forvaltninger til at finde frem til udsatte borgere, der har brug for koordineret hjælp fra kommunen. På den måde vil det være muligt at forbedre hjælpen til borgere, der kæmper med flere problemer. Fx en person ramt af ledighed, som også har sociale problemer.
Ydelsesområdet dækker tilsvarende Services, som understøtter forvaltningsopgaver under disse FORM-områder. Tilbudsgiver skal henvise til en eller flere af disse forvaltningsopgaver i sin reference for delaftalen, jf. afsnit III.1.3) Teknisk og faglig kapacitet.
• Nyttiggørelse af eksisterende systemer – handleplansskabelon med adgang fra flere forvaltninger
• Fælles system – særskilt system til understøttelse af én handleplan for borgeren.