Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Dienstleistungen - 22193-2022
Finnland-Vantaa: Entwicklung von Zeiterfassungs- und Personalverwaltungssoftware
2022/S 010-022193
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Finavia Oyj: HR-järjestelmä
Referenznummer der Bekanntmachung: 2021-079902
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72212450 Entwicklung von Zeiterfassungs- und Personalverwaltungssoftware
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Finavia konserni mukaan lukien tytäryhtiö Airpro hankkii uuden HR-järjestelmän. HR-järjestelmä hankitaan SaaS-palveluna.
Finavian tavoitteena on hankkia moderni järjestelmä, joka tukee HR prosesseja ja mahdollistaa toiminnallisuudet koko työntekijän elinkaaren työsuhteen aloituksesta työsuhteen päättymiseen.
Hankinta sisältää SaaS-palvelun lisäksi järjestelmän käyttöönottoprojektin mukaan lukien datamigraatiot nykyisestä HR-järjestelmästä, Integraatioiden toteutuksen muhin HR-järjestelmään liittyviin järjestelmiin sekä pääkäyttäjäkoulutukset.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
HR-järjestelmä on niin henkilöstön, HR:n kuin johdonkin yhteinen työkalu. Se on ennen kaikkea kuitenkin yksi HR:n tärkeimpiä työkaluja. HR-järjestelmän avulla HR pystyy hallinnoimaan kaikkia HR-prosesseihin ja työsuhteen elinkaaren hallintaan liittyvät asioita, sekä kehityskeskusteluita. HR- järjestelmään kootaan kaikki henkilöstöön liittyvät perustiedot, joka on asianosaisille saatavilla heidän käyttöoikeuksien mukaan ja GDPR-rajoitteet huomioiden. Toimiva ja laadukas HR-järjestelmä ei ainoastaan hyödytä HR:ää, mutta on myös oleellinen työkalu henkilöstölle ja siten suorassa vaikutuksessa henkilöstön tyytyväisyyteen.
Finavia ja Airpro tulevat hankkimaan erillisen rekrytointijärjestelmän, joka integroidaan hankittavaan HR-järjestelmään. Rekrytointijärjestelmä ei sisälly HR-järjestelmän hankinnan laajuuteen.
Hankittavalla HR-järjestelmällä tullaan hoitamaan mm. seuraavat toiminnallisuudet:
- Työsuhteen aloitus
- Työsuhteen päättyminen
- Työsuhteen aikana tapahtuvat muutokset
- Henkilötietojen hallinnointi
- Kehityskeskustelut
- Suorituksen johtaminen/arviointi
- Raportointi
- Kyvykkyyksien ja osaamisen johtamista
- Koulutusten hallintaa
Finavian tarkoituksena on solmia sopimus HR-järjestelmästä yhden palveluntuottajan kanssa. Hankinnan tuloksena on Finavian sekä Airpron vaatimukset täyttävä, ja jopa ylittävä HR-järjestelmä, joka helpottaa HR:n työskentelyä, mutta myös tukee henkilöstön ja johdon kehittymistä. Kaikki sopimuksella tuotettu palvelu suoritetaan Finavian IT:n ja liiketoimintayksiköiden ohjauksessa.
Hankintayksikkö ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin, eikä hankintasopimus tuota palveluntuottajalle yksinoikeutta hankinnan toteuttamiseen. Sopimuksen mukaiset palvelut tuotetaan tarjouspyynnössä ja sen liitteissä kuvatun sisällön mukaisina.
Palvelut hankitaan kokonaispalveluna yhdeltä palveluntuottajalta. Palveluntuottajan on varauduttava toimittamaan kaikkia yllä mainittuja palveluita koko sopimuskauden ajan Hankintayksikön tarpeiden mukaisesti.
Kyseessä on kynnysarvon ylittävä julkinen kilpailutus. Hankintayksikkö asettaa tarjoajia koskevia soveltuvuusvaatimuksia. Neuvottelumenettelyyn valitaan neljä potentiaalista kumppania osallistumishakemusten perusteella.
Hankinta-asiakirjojen saantia on rajoitettu tietoturvasyistä. Hankintayksikkö luovuttaa asiakirjaluonnokset allekirjoitettua salassapitositoumusta vastaan. Asiakirjapyyntö ja allekirjoitettu salassapitositoumus toimitetaan sähköpostin liitteenä hankintapaallikot@finavia.fi otsikolla Finavia: HR järjestelmä - hankinta. Hankintayksikkö toimittaa sähköpostitse linkin, jonka kautta toimija voi ladata tarjousasiakirjat.
Salassapitositoumus on saatavilla Tarjouspalvelu -portaalissa. Hankintayksikköä sitoo salassapitovelvollisuus.
Keskeytettyyn hankintaan salassapitositoumuksen jättäneiden tulee tehdä salassapitositoumus uudelleen.
Hankintamenettelyn lopputuloksena Hankintayksikkö valitsee yhden (1) palveluntuottajan, jonka kanssa se tekee sopimuksen.