Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Ekstern bistand vedrørende gennemførelsen af visse aspekter af Europa-Kommissionens politikker for mellemledelse.
Sagsnr.: HR/R3/PO/2016/055.
II.1.2)Hoved-CPV-kode79400000 Virksomhedsrådgivning og administrativ rådgivning samt beslægtede tjenesteydelser
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med rammekontrakten er levering af ekstern bistand til at støtte Kommissionens politikker for mellemledelse. Kommissionen agter at gøre brug af teknisk bistand fra en virksomhed med speciale i vurdering og udvikling af ledere. Kontrahentens hovedopgaver vil være: 1) vurdering af ansøgere til mellemledelsesfunktioner, 2) udvikling af lederegenskaber hos mellemledere og andre ansatte i Kommissionen, der udviser potentiale for ledende funktioner, 3) levering af rådgivningstjenester med relation til præstationsstyring og udvikling af mellemledere i Kommissionen, herunder udformning og levering af mekanismer til feedback fra flere kilder.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79630000 Tjenesteydelser i forbindelse med personale, undtagen anvisning og formidling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se udbudsmaterialet, der er tilgængeligt på webstedet angivet i del I.3.