Bygge og anlæg - 29850-2021
Submission deadline has been amended by:  54475-2021
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejder
2021/S 015-029850
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af miljøsanering, rydning m.m. af Pakhus 47
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
By & Havn udlejer lokalerne i Pakhus 47 til lagerrum, salgslokaler og kontorer m.v. Bygningen er i dag opdelt til flere lejemål. Det bebyggede areal er 14 771 m2 og 3 810 m2 kælder i alt 18 580 m2. Pakhus 47 er et tidligere pakhus som nu er indrettet som lager og på de øverste etager med kontorer og lignende. Pakhuset er etableret i 1946 og er løbende ombygget og renoveret. Pakhus 47 skal miljøsaneres og ryddes med henblik på en ombygning til kontorer.
Miljøsaneringen og rydningen omfatter en total rydning og nedstripning af alle indvendige bygningsdele og rum, installationer, elevatorer og fjernelse af vinduer og tagdele. Pakhuset skal efter miljøsaneringen og rydningen fremstå som et rent hus uden miljøproblematiske stoffer, biologiske agenser og bygningsdele.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 32 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45100000 Forberedelse af byggeplads
45110000 Nedrivning og nedbrydning af bygninger og jordarbejde
45111000 Nedrivning, terrænregulering og rydning af byggeplads
45111100 Nedrivningsarbejde
90714500 Miljømæssig kvalitetskontrol
90714600 Miljømæssig sikkerhedskontrol
90711000 Miljøvurdering for andet end bygge- og anlægsarbejder
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Bygningen Pakhus 47 ligger på et ca. 3 810 m2 stort område i København. By & Havn udlejer lokalerne til lagerrum, salgslokaler og kontorer m.v. Bygningen er opdelt til flere lejemål. Det bebyggede areal er 14 771 m2 og 3 810 m2 kælder i alt 18 580 m2.
Pakhus 47 er et tidligere pakhus som nu er indrettet som lager og på de øverste etager med kontorer og lignende. Pakhuset er etableret i 1946 og er løbende ombygget og renoveret. Pakhus 47 skal miljøsaneres og ryddes med henblik på en ombygning til kontorer.
Pakhus 47 består af en kælder, stue og 3 etager og tag. Udvendigt er bygningen opført i teglsten med diverse forskellige vinduer og facader. Taget er opbygget med særlige huldæk, tagpap, isolering og tagpap. Indvendigt er bygningen monteret på bærende søjler og etagedæk.
For alle etager er der udarbejder miljø- og rydningsplaner for alle etager med gulve, vægge og lofter, søjler, skakte m.fl.
Arbejderne omfatter i hovedtræk:
- Byggepladsarbejder
- Indledende arbejder
- Rydning
- Miljøsanering og skimmelsvampssanering
- Nedbrydning og nedrivning
- Afsluttende arbejder.
Works - 29850-2021
Denmark-Copenhagen: Construction work
Contract notice
Works
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
II.1.2)Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4)Short description:
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 32 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
45100000 Site preparation work
45110000 Building demolition and wrecking work and earthmoving work
45111000 Demolition, site preparation and clearance work
45111100 Demolition work
90714500 Environmental quality control services
90714600 Environmental security control services
90711000 Environmental impact assessment other than for construction
II.2.4)Description of the procurement: