Οδηγία 2004/18/ΕΚ
II.1)Περιγραφή
II.1.1)Ονομασία που δόθηκε στη σύμβαση από την αναθέτουσα αρχή:
Πρόσκληση υποβολής προσφορών αριθ. 06A050/2015/M012 — Σύμβαση-πλαίσιο εκτέλεσης εργασιών με υπηρεσίες συντήρησης στον τομέα της πυρασφάλειας στα κτίρια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες.
II.1.2)Είδος της σύμβασης και τόπος των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχήςΈργα
Κύριος τόπος ή τοποθεσία των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχής: Βρυξέλλες.
Κωδικός NUTS
II.1.4)Πληροφορίες για τη συμφωνία πλαίσιοΣυμφωνία πλαίσιο με ένα φορέα
Διάρκεια της συμφωνίας πλαισίου
Διάρκεια σε έτη: 10
Αιτιολόγηση για συμφωνία πλαίσιο της οποίας η διάρκεια υπερβαίνει τα τέσσερα έτη: σε ό,τι αφορά την υλοποίηση λύσεων για την ανακατασκευή, εναρμόνιση, συντήρηση και βελτιστοποίηση των εγκαταστάσεων πυρασφάλειας, η σύναψη σύμβασης-πλαισίου διάρκειας 10 ετών αποτελεί την καλύτερη λύση.
Από τεχνική άποψη, η εν λόγω διάρκεια αιτιολογείται από τα ακόλουθα:
• το εύρος των εργασιών και των υπηρεσιών (μελέτη, εκτέλεση κατά στάδια, επικύρωση, αποδοχή) για τα 16 κτίρια της έδρας στις Βρυξέλλες καθιστά τεχνικώς αδύνατο να οργανωθεί η εκτέλεση των εργασιών αυτών σε περίοδο μικρότερη των 10 ετών,
• περιπλοκότητα των τεχνικών πυρασφάλειας,
• η συνέχιση των δραστηριοτήτων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και ο περιορισμός των συμβάντων για τους ενοίκους κατά τη διάρκεια εκτέλεσης των εργασιών,
• η κρισιμότητα του τομέα της πυρασφάλειας, που απαιτεί την υλοποίηση δοκιμών ελέγχου στο 100 % των εγκαταστάσεων και των εξοπλισμών τους,
• η εμπλοκή κατασκευαστών προϊόντων σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα για την παρακολούθηση και τη βελτιστοποίηση των εγκαταστάσεων, τη συνεχή ανάπτυξη της πολιτικής συντήρησης και τη διασφάλιση της μακράς διάρκειας ζωής των εγκαταστάσεων.
II.1.5)Σύντομη περιγραφή της σύμβασης ή των αγορών
Η σύμβαση έχει στόχο την υπογραφή 1 ή περισσότερων (1 ανά παρτίδα) σύμβασης(άσεων)-πλαισίου(ων) με στόχο την εκτέλεση εργασιών με υπηρεσίες συντήρησης στον τομέα της πυρασφάλειας — πυρανίχνευση, συναγερμός πυρκαγιάς και σερβομηχανισμός ελέγχου πυρκαγιάς — στα κτίρια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες.
Ο ανάδοχος θα πρέπει να εγκαταστήσει, προγραμματίσει και διασφαλίσει τη συντήρηση νέων συστημάτων ανίχνευσης και συναγερμού πυρκαγιάς καθώς και σερβομηχανισμών ελέγχου πυρκαγιάς.
Οι υπηρεσίες συντήρησης ακινήτου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες επιθυμούν να διαθέσουν ανάδοχο, ο οποίος θα είναι ο αποκλειστικός συνομιλητής και θα ανταποκρίνεται στο ακόλουθο προφίλ:
— είναι κατασκευαστής στον τομέα της ανίχνευσης και συναγερμού πυρκαγιάς. Οι εν λόγω ικανότητες του αναδόχου είναι εσωτερικές και δεν μπορούν να ανατεθούν ως υπεργολαβία,
— είναι κατασκευαστής ή αναθέτει ως υπεργολαβία την κατασκευή στον τομέα των σερβομηχανισμών ελέγχου πυρκαγιάς,
— μπορεί να αναλάβει την ευθύνη της εκτέλεσης αποστολών εργασιών και συντήρησης στους τομείς της πυρανίχνευσης, του συναγερμού πυρκαγιάς και των σερβομηχανισμών ελέγχου πυρκαγιάς,
— σε συντονισμό με τρίτα πρόσωπα, εσωτερικές υπηρεσίες ή αναδόχους του ΕΚ, οι οποίοι είναι επιφορτισμένοι με την εγκατάσταση ή συντήρηση τεχνικών εξοπλισμών που σχετίζονται με τα συστήματα ανίχνευσης, συναγερμού και σερβομηχανισμού ελέγχου πυρκαγιάς,
— παρέχοντας συμβουλές στις υπηρεσίες συντήρησης ακινήτων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ενόψει της τήρησης και επίτευξης των συμβατικών στόχων.
Απαιτείται, για όλη τη διάρκεια της σύμβασης, η διασφάλιση της συμβατότητας όλων των εξοπλισμών και όλων των συστημάτων ανίχνευσης, συναγερμού και σερβομηχανισμού ελέγχου πυρκαγιάς που έχουν ήδη εγκατασταθεί, όταν τεθούν σε λειτουργία οι νέοι εξοπλισμοί και τα νέα συστήματα.
Η σύμβαση καλύπτει το σύνολο των κτιρίων στα οποία στεγάζεται το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες και υποδιαιρείται σε 2 παρτίδες. Ο υποψήφιος μπορεί να υποβάλει προσφορά είτε για μία από τις 2 παρτίδες (παρτίδα 1, παρτίδα 2) είτε και για τις 2 παρτίδες (παρτίδα 1 μαζί με παρτίδα 2).
Η πρώτη παρτίδα (παρτίδα 1) αφορά αρχική συνολική επιφάνεια ± 362 000 m2 (συμπεριλαμβανομένων των υπογείων), κατανεμημένη σε 4 ακίνητα. Η δεύτερη παρτίδα (παρτίδα 2) αφορά αρχική συνολική επιφάνεια ± 300 000 m2 (συμπεριλαμβανομένων των υπογείων), κατανεμημένη σε 12 ακίνητα.
Κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης της σύμβασης, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επιφυλάσσεται του δικαιώματος να αφαιρέσει ή να προσθέσει κτίρια στην έδρα σε οποιαδήποτε από τις 2 παρτίδες.
II.1.6)Κοινό λεξιλόγιο για τις δημόσιες συμβάσεις (CPV)50000000 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης, 35000000 Εξοπλισμός ασφαλείας και πυρόσβεσης, αστυνομικός και αμυντικός εξοπλισμός
II.2)Ποσότητα ή έκταση της σύμβασης
II.2.1)Συνολική ποσότητα ή έκταση:
II.2.2)Πληροφορίες σχετικά με δικαιώματα προαίρεσηςΔικαιώματα προαίρεσης: όχι
Artikkel 106 – kõrvalejätmise kriteeriumid ja halduskaristused.
2. Lõpliku kohtuotsuse või, kui see on kohaldatav, lõpliku haldusotsuse puudumisel lõike 1 punktides c, d ja f nimetatud juhtudel või lõike 1 punktis e nimetatud juhul jätab hankija ettevõtja menetlusest kõrvale kõnealustes punktides osutatud tegevuse esialgse õigusliku klassifikatsiooni alusel, võttes arvesse artiklis 108 osutatud toimkonna soovituses sisalduvaid tuvastatud asjaolusid või muid järeldusi.
Esimeses lõigus osutatud esialgne hinnang ei mõjuta asjaomase ettevõtja tegevuse hindamist liikmesriikide pädevate asutuste poolt liikmesriigi õiguse kohaselt. Viivitamatult pärast lõplikust kohtuotsusest või lõplikust haldusotsusest teavitamist vaatab hankija läbi oma otsuse jätta ettevõtja menetlusest kõrvale ja/või määrata rahaline karistus. Kui lõplikus kohtuotsuses või lõplikus haldusotsuses ei ole kõrvalejätmise kestust kindlaks määratud, teeb hankija seda tuvastatud asjaolude ja järelduste alusel ning artiklis 108 osutatud toimkonna soovitust arvesse võttes.
Kui kõnealuses lõplikus kohtuotsuses või lõplikus haldusotsuses leitakse, et ettevõtja ei ole süüdi esialgse õigusliku hinnangu kohases tegevuses, mille alusel ta menetlusest kõrvale jäeti, tühistab hankija viivitamatult kõnealuse kõrvalejätmise ja/või maksab asjakohasel juhul tagasi mis tahes määratud rahalised karistused.
Esimeses lõigus osutatud asjaolud ja järeldused hõlmavad eelkõige järgmist:
a) kontrollikoja, OLAFi või siseauditi korraldatud auditite või juurdluste või eelarvevahendite käsutaja vastutusel korraldatud mis tahes muu kontrolli, auditi või kontrollimise käigus kindlaks tehtud asjaolud;
b) mittelõplikud haldusotsused, mis võivad hõlmata kutse-eetika standardite kohaldamise kontrolli eest vastutava pädeva järelevalveorgani võetud distsiplinaarmeetmeid;
c) EKP, EIP, Euroopa Investeerimisfondi või rahvusvaheliste organisatsioonide otsused;
d) liidu konkurentsieeskirjade rikkumist puudutavad komisjoni otsused või liidu või liikmesriigi konkurentsiõiguse rikkumist puudutavad riikliku pädeva asutuse otsused.
5. Eelarve kaudse täitmise korral koos kolmandate riikidega võib komisjon, võttes asjakohasel juhul arvesse artiklis 108 osutatud toimkonna soovitust, teha otsuse kõrvalejätmise kohta ja/või määrata rahalise karistuse käesolevas artiklis sätestatud tingimustel, kui selleks artikli 58 lõike 1 punkti c kohaselt volitatud kolmas riik jätab selle tegemata. See ei mõjuta kolmanda riigi artikli 60 lõike 3 kohast kohustust vältida, tuvastada ja kõrvaldada eeskirjade eiramisi ja pettusi ning neist teatada või teha otsus kõrvalejätmise kohta või määrata rahaline karistus.
2. Enne ettevõtja hankemenetluses tehtud pakkumuse tagasilükkamise otsuse tegemist annab hankija ettevõtjale võimaluse esitada oma tähelepanekud, välja arvatud juhul, kui tagasilükkamine on lõike 1 punkti a kohaselt põhjendatud kõrvalejätmise otsusega, mis on ettevõtja suhtes tehtud pärast tema seisukoha kontrollimist.
”Artikel 106 Uteslutningskriterier och administrativa sanktioner:
2. I avsaknad av en slutgiltig dom eller, i förekommande fall, ett slutgiltigt administrativt beslut i de fall som avses i punkt 1 c, d och f eller i det fall som avses i punkt 1 e ska den upphandlande myndigheten utesluta den ekonomiska aktören på grundval av den preliminära rättsliga bedömningen av det agerande som avses i de punkterna, med beaktande av fastställda faktiska omständigheter eller andra slutsatser i rekommendationen från den panel som avses i artikel 108.
Den preliminära bedömning som avses i första stycket påverkar inte den bedömning av den ekonomiska aktörens agerande som medlemsstaternas behöriga myndigheter utför i enlighet med nationell lagstiftning. Den upphandlande myndigheten ska utan dröjsmål ompröva sitt beslut att utesluta den ekonomiska aktören och/eller ålägga denne ekonomiska sanktioner när en slutgiltig dom eller ett slutgiltigt administrativt beslut har meddelats. Om det i den slutgiltiga domen eller det slutgiltiga administrativa beslutet inte anges hur länge uteslutningen ska vara, ska den upphandlande myndigheten fastställa detta på grundval av konstaterade fakta och slutsatser och med beaktande av rekommendationen från den panel som avses i artikel 108.
Om det i den slutgiltiga domen eller det slutgiltiga administrativa beslutet fastställs att den ekonomiska aktören är oskyldig till det agerande som omfattas av en preliminär rättslig bedömning på grundval av vilken aktören har uteslutits, ska den upphandlande myndigheten utan dröjsmål avbryta uteslutningen och/eller återbetala eventuella ekonomiska sanktioner som ålagts, beroende på vad som är lämpligt.
De fakta och slutsatser som avses i första stycket ska omfatta bland annat
a) faktiska omständigheter som fastställts i samband med granskningar eller utredningar som utförts av revisionsrätten eller Olaf eller i samband med intern revision eller någon annan kontroll, revision eller granskning som utförts på utanordnarens ansvar,
b) icke slutgiltiga administrativa beslut som kan omfatta disciplinära åtgärder som vidtagits av det behöriga kontrollorgan som ansvarar för att kontrollera att yrkesetiska regler följs,
c) beslut av ECB, EIB, Europeiska investeringsfonden eller internationella organisationer,
d) kommissionsbeslut om överträdelser av unionens konkurrensregler eller nationella myndigheters beslut om överträdelser av unionens eller nationell konkurrensrätt.
5. Om budgeten genomförs under indirekt förvaltning med tredjeländer får kommissionen, i förekommande fall med beaktande av rekommendationen från den panel som avses i artikel 108, fatta ett beslut om uteslutning eller ålägga ekonomiska sanktioner i enlighet med villkoren i denna artikel, om det tredjeland som ålagts detta ansvar i enlighet med artikel 58.1 c har underlåtit att göra det. Detta ska inte påverka tredjelandets ansvar enligt artikel 60.3 att förebygga, upptäcka, korrigera och rapportera om oriktigheter och bedrägerier eller att fatta beslut om uteslutning eller ålägga ekonomiska sanktioner.
2. Innan den upphandlande myndigheten fattar något beslut om att avvisa en ekonomisk aktörs anbud avseende ett visst förfarande ska myndigheten ge den ekonomiska aktören möjlighet att yttra sig, såvida avvisandet inte har motiverats i enlighet med punkt 1 a, i form av ett uteslutningsbeslut som fattats med avseende på den ekonomiska aktören, efter det att dennes yttrande behandlats.