Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Dynamisk Indkøbssystem - Levering af frokostmåltid til dagtilbud i Aarhus Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode55000000 Tjenester i forbindelse med hotel, restaurant og detailhandel
II.1.4)Kort beskrivelse:
I Aarhus Kommune tilbyder alle dagtilbud børnene et dagligt sundt frokostmåltid, medmindre forældrene eller bestyrelsen har fravalgt frokostmåltidet. Dagtilbuddene har ansvaret for at organisere frokostmåltidet, og det er dermed op til det enkelte dagtilbud at beslutte, om de fx ønsker at tilberede maden selv, eller om de - under hensyn til eksisterende regler herfor – ønsker at få maden leveret udefra. Til dette formål etableres der et dynamisk indkøbssystem, hvori konkrete indkøb af ”levering af frokostmåltider til dagtilbud” vil blive udbudt som et miniudbud for en periode ad gangen. De efterfølgende miniudbud omfatter de dagtilbud, som ønsker at få maden leveret udefra fra en ekstern leverandør. Det er udelukkende frokostmåltidet, inklusiv levering, der kan bydes på.
Det dynamiske indkøbssystem har som udgangspunkt en varighed på 6 år. Aarhus Kommune kan ved en ændringsbekendtgørelse forkorte det dynamiske indkøbssystems løbetid eller helt bringe systemet til ophør.