Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags: II.1.2)CPV-Code Hauptteil34100000 Kraftfahrzeuge
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä pyytää tarjoustanne Sedu Rengonharjun opetuspisteeseen kuljetusalalle opetuskäyttöön hankittavasta uudesta kasettiyhdistelmästä (varsinainen perävaunuyhdistelmä).
Hankinnan kohteena on yhdistelmä akselijaolla 4 + 5.
Auton päästöluokkavaatimus on euro 6.
N3-luokan ajoneuvo.
Hankinta tehdään leasingrahoituksella. Rahoitusyhtiö on Kuntarahoitus Oy.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 320 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä pyytää tarjoustanne Sedu Rengonharjun opetuspisteeseen kuljetusalalle opetuskäyttöön hankittavasta uudesta kasettiyhdistelmästä.
Tarjottavan yhdistelmän tulee täyttää Euroopan unionin suoraan velvoittavien säädösten, Suomen lakien ja asetusten sekä viranomaisten antamat määräykset mm. rakenteen, varusteiden, työ- ja paloturvallisuuden sekä sähköturvallisuuden osalta.
Laki ajoneuvo- ja liikennepalveluiden hankintojen ympäristö- ja energiatehokkuusvaatimuksista ("laki puhtaista ajoneuvoista") (740/2021) astui voimaan 2.8.2021 ja se koskee julkisten hankintayksiköiden, kuten esim. kuntayhtymien tekemiä ajoneuvohankintoja. Lailla pyritään edistämään liikenteen päästövähennyksiä kasvattamalla nolla- ja vähäpäästöisten ajoneuvojen osuutta julkisissa hankinnoissa. Lain soveltamisalaan kuuluvat mm. ne ajoneuvohankinnat, joiden arvo vastaa vähintään EU:n hankintadirektiivien mukaisia EU-kynnysarvoja. Lain vaatimukset huomioidaan hankinnassa.