Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Υπηρεσίες - 51675-2023
Ελλάδα-Κοζάνη: Υπηρεσίες καταπολέμησης επιβλαβών εντόμων
2023/S 020-051675
Προκήρυξη σύμβασης
Υπηρεσίες
Νομική βάση:
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Καταπολέμησης κουνουπιών στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας για τα έτη 2023-2025
Αριθμός αναφοράς: 2/2023
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
90922000 Υπηρεσίες καταπολέμησης επιβλαβών εντόμων
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Το έργο με τίτλο «Ολοκληρωμένη Καταπολέμηση Κουνουπιών στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας ετών 2023-2025» περιλαμβάνει το σύνολο των απαιτούμενων εργασιών παρακολούθησης και ελέγχου του πληθυσμού των προνυμφών και των ακμαίων κουνουπιών, στο σύνολο της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας με στόχο την προάσπιση της Δημόσιας Υγείας αλλά και τον περιορισμό της όχλησης που προκαλούν τα κουνούπια.
Περιοχή εφαρμογής:
Το έργο θα αναπτυχθεί στις τέσσερις περιφερειακές ενότητες (Κοζάνης, Γρεβενών, Καστοριάς και Φλώρινας) της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Περιοχή εφαρμογής του έργου αποτελεί το αστικό, περιαστικό/αγροτικό, και φυσικό σύστημα του συνόλου των 12 των Δήμων της Περιφέρειας, με έμφαση στα παραλίμνια & παραποτάμια υγροτοπικά συστήματα .
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 950 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ωφελούμενοι θα είναι το σύνολο του πληθυσμού της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και ιδιαίτερα οι κάτοικοι και επισκέπτες των περιοχών που αντιμετωπίζουν έντονο πρόβλημα όχλησης από κουνούπια. Πέραν της μείωσης της όχλησης για τους κατοίκους και την ταυτόχρονη βελτίωση της ποιότητας ζωής - διαβίωσης κατοίκων της περιοχής, το έργο αναμένεται να προσφέρει στην ανάπτυξη της Περιφέρειας αλλά και κύρια στη διαφύλαξη της Δημόσιας Υγείας, απέναντι σε ασθένειες όπως η ελονοσία, ο ιός του Δυτικού Νείλου, ο δάγκειος πυρετός κ.ά. μεταδιδόμενες από τα κουνούπια.
Μέγεθος έργου
Το έργο περιλαμβάνει εργασίες πεδίου - δειγματοληψίες και ψεκαστικές παρεμβάσεις - διάρκειας περί τους επτά (7) μήνες ανά έτος (τυπική περίοδος εκτέλεσης εργασιών Απρίλιος- Οκτώβριος). Οι εργασίες προβλέπεται να πραγματοποιηθούν, μετά από κατά προσέγγιση αξιολόγηση, στις παρακάτω θέσεις :
Άνω των 200.000 στρεμμάτων εκτεταμένων υγροτοπικών συστημάτων.
Κανάλια και ρέματα , με ιδιαίτερη έμφαση στις θέσεις υποδοχής λυμάτων.
Διάσπαρτες εστίες στο περιαστικό, αστικό και φυσικό σύστημα.
-Περιαστικό σύστημα: παραλίμνιες και παραποτάμιες περιοχές, ρέματα, εστίες αγροτικού συστήματος (αποστραγγιστικά-αρδευτικά κανάλια), χώροι απόθεσης απορριμμάτων, εναποθέσεις λυμάτων, εκτάσεις κτηνοτροφικής γης που πλημμυρίζουν για τη βελτίωση της χαρτονομής, απόβλητα εγκαταστάσεων σταυλισμού, εγκαταστάσεις βιολογικών καθαρισμών, πλημμυρισμένες χέρσες εκτάσεις.
-αστική ζώνη : αποχετευτικό σύστημα (ανοικτά αποχετευτικά αυλάκια, σχάρες ομβρίων υδάτων),διάφορες μικροεστίες ( λακούβες, δεξαμενές , ποτίστρες κ.α.)
Οι επιμέρους στόχοι του έργου είναι οι εξής:
1. Εντοπισμός, αξιολόγηση και αντιμετώπιση των κυριότερων εστιών αναπαραγωγής
κουνουπιών στο φυσικό, περιαστικό/ αγροτικό περιβάλλον για τη μείωση της όχλησης
εκεί όπου απαιτείται.
2. Περιορισμός της παρουσίας κουνουπιών στις πόλεις και στους οικισμούς.
3. Εγκατάσταση και λειτουργία σταθερών δικτύων παρακολούθησης εντομολογικών
δεδομένων και επιδημιολογικού κινδύνου.
4. Ετοιμότητα και δυνατότητα άμεσης και αποτελεσματικής αντιμετώπισης σε
περιπτώσεις εμφάνισης κρουσμάτων εγχώριας μετάδοσης ασθενειών μεταδιδόμενων
από κουνούπια
5. Αποτελεσματική Εποπτεία και Παρακολούθηση του Έργου.
Το έργο περιλαμβάνει:
Επιχειρησιακός σχεδιασμός έργου
α) Λεπτομερής καταγραφή των σημαντικών εστιών αναπαραγωγής κουνουπιών της
Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και τη δημιουργία επιχειρησιακών χαρτών (webgis
εφαρμογή)
β) Φυτοκοινωνιολογική καταγραφή - Χαρτογράφηση των υγροτοπικών συστημάτων
και δημιουργία επιχειρησιακών χαρτών (webgis εφαρμογή).
2. Παρακολούθηση πληθυσμών προνυμφών μέσω συνεχών περιοδικών δειγματοληψιών
και συνεχή αξιολόγηση της παραγωγικότητας των εστιών αναπαραγωγής κουνουπιών
στο φυσικό και περιαστικό/αγροτικό σύστημα
3. Οριοθέτηση επιφανειών για ψεκασμούς προνυμφοκτονίας
4. Διενέργεια ψεκασμών προνυμφοκτονίας
5. Έλεγχος αποτελεσματικότητας ψεκασμών
6. Δράσεις προνυμφοκτονίας στους δημόσιους χώρους των πόλεων.
7. Διενέργεια ψεκασμών ακμαιοκτονίας (κυρίως περιεστιακής υπολειμματικής
ακμαιοκτονίας)
8. Παρακολούθηση πληθυσμών ακμαίων κουνουπιών - εντομολογική παρακολούθηση
(εγκατάσταση σταθερού/ων δικτύου/ων ΚΛΠ