Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: 2022/355UH-2022-86
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod37535292 Repklättringsutrustning
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser Räddningstjänsten Storgöteborgs behov av höjdutrustning, så som rep, selar, mm. Avrop kommer att göras löpande under avtalsperioden.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 2 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)37535292 Repklättringsutrustning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 2 000 000 kronor. Volymen är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RSG:s framtida behov. Den verkliga volymen kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. RSG förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Den totala beställningsvolymen under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 3 000 000 kronor. Denna volym utgör avtalets takvolym.