Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Inarin uusi koulu, rakennuttamis- ja valvontatehtävät
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi70110000 Kiinteistöjen rakennuttamispalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Inarin kunnan Inarin uuden koulun rakentamisen aikaisesta rakennuttamis- ja valvontatehtävistä ja rakentamisen aikaisista suunnittelunohjaustehtävistä sekä takuuajan tehtävistä. Urakkasopimus on laadittu tilaajan toimesta ennen hankinnan alkamista. Rakennuslupatehtävät on tilaajan toimesta tehty ennen hankinnan alkamista.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)71521000 Rakennustyömaan valvontapalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinnassa on kyse Inarin kunnan KVR-hankkeesta, jossa toteutetaan uudisrakennuksena Inarin uusi koulu bruttoalaltaan n. 3950 m2. Rakennus on 2-kerroksinen kolmisiipinen koulurakennus. Lisäksi KVRurakkaan
sisältyy vanhan koulurakennuksen purkaminen. Tavoitteena on, että hankkeen rakennuksen käytettävyys ja olosuhteet kestävät noin 20 vuoden ylläpitojakson ajan.
Koulukeskus rakennetaan noin 165 oppilaalle sisältäen tilat esiopetuksen ja yhtenäiskoulun (vuosiluokat 0–9) opetusta varten. Lisäksi kouluun rakennetaan liikuntahalli, kuntosali, palvelukeittiö (valmistuskeittiövaraus) sekä muut sivistystoimen tarvitsemat tilat ja sote-tilat. Opetus- ja hallintokäytön lisäksi koulun tilat (erityisesti liikuntahalli ja kuntosali) ovat ilta- ja viikonloppukäytössä.
KVR-urakka on kilpailutettu ja urakoitsija on valittu. Urakoitsijavalinnan osalta hanke odottaa päätösten lainvoimasuutta.