Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Gemensamt Digitalt Ekosystem för Hamnverksamhet
Referensnummer: KLF 2023/86
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen omfattar beställarens huvudsakliga behov av ett Gemensamt Digitalt Ekosystem för Hamnadministration nedan benämnt GDEH.
Upphandlingen omfattar förutom ett GDEH i enlighet med upphandlingsdokumentet även implementering/införande av det aktuella systemet, ev. tillkommande utbildning under avtalstiden, ev. konsultstöd samt ev. kommande utveckling av funktioner i hamnssystemet till beställaren.
Målet med upphandlingen är att Luleå hamn samt Piteå hamn har ett gemensamt stabilt digitalt hamnsystem med öppna gränssnitt för hantering av anlöp och dess kringfunktioner. Systemet ska levereras av en leverantör som hanterar eventuella underleverantörer och ska möjliggöra att separata tjänster/moduler kan kopplas in och ur för varje aktör utifrån nuvarande och kommande behov.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 20 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: