Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Υπηρεσίες - 52445-2023
Submission deadline has been amended by:  179353-2023
Ελλάδα-Αθήνα: Υπηρεσίες ταχυδρομικών αποστολών
2023/S 020-052445
Προκήρυξη σύμβασης – υπηρεσίες κοινής ωφέλειας
Υπηρεσίες
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
1523 ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΔΙΑΓ.ΑΝΑΔ. ΑΝΑΔ. ΠΑΡΟΧ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΠΟΣ. ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΛΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡ. ΛΕΙΤ. ΣΤΗ ΓΕΩ. ΠΕΡ. ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΛΑΣΙΘΙΟΥ, ΡΕΘΥΜΝΗΣ, ΧΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΕΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
79571000 Υπηρεσίες ταχυδρομικών αποστολών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι το έργο παροχής υπηρεσιών υποστήριξης συμφωνιών με πελάτες ΕΛΤΑ για τις Υπηρεσιακές Λειτουργίες στη γεωγραφική περιοχή των Νομών Ηρακλείου, Λασιθίου, Ρεθύμνης, Χανίων και Δωδεκανήσου για χρονικό διάστημα έξι (6) μηνών, των παραγωγικών ταχυδρομικών λειτουργιών που αφορούν στη διαχείριση ταχυδρομικών αντικειμένων και στη λειτουργία των θυρίδων συναλλαγής, εκτός καθολικής υπηρεσίας, του οποίου οι όροι διαχείρισης και το αντίστοιχο τίμημα αποτελούν αντικείμενο της παρούσας διαδικασίας με σκοπό την ταχύτητα, την ασφάλεια και την ποιότητα των προς παροχή υπηρεσιών.
Τόπος εκτέλεσης του Έργου ορίζονται οι εγκαταστάσεις των ΕΛΤΑ στη γεωγραφική περιοχή των Νομών Ηρακλείου, Λασιθίου, Ρεθύμνης, Χανίων και Δωδεκανήσου. Ο ανάδοχος ευθύνεται για την προσήκουσα και εμπρόθεσμη εκτέλεση του έργου και υπάγεται στην εποπτεία του αναθέτοντα φορέα.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 810 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
60161000 Υπηρεσίες μεταφοράς δεμάτων
64114000 Ταχυδρομικές υπηρεσίες συναλλαγής με το κοινό
64121100 Υπηρεσίες παράδοσης αλληλογραφίας
64121200 Υπηρεσίες παράδοσης δεμάτων
79342320 Υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών
79500000 Υπηρεσίες υποστήριξης γραφείου
60160000 Οδική μεταφορά αλληλογραφίας
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Το ανωτέρω έργο περιλαμβάνει όλη τη διαχείριση αντικειμένων, ήτοι παραλαβή, διαβίβαση, διαλογή, ταξινόμηση, δρομολόγηση, επίδοση κάθε αντικειμένου των πελατών του αναθέτοντος φορέα, υπαρχόντων και νέων, εισπράξεις/πληρωμές χρηματοοικονομικών και τραπεζικών προϊόντων, διαχείριση επιστρεφόμενων αντικειμένων, χρέωση/αποχρέωση αντικειμένων με σύγχρονες μεθόδους.
Ο απαιτούμενος εξοπλισμός, τα έντυπα και τα υλικά εκτέλεσης του έργου, θα παρέχονται στο προσωπικό του αναδόχου από τα ΕΛΤΑ, με την προϋπόθεση να επιστρέφονται στην αντίστοιχη υπηρεσιακή μονάδα μετά το πέρας της σύμβασής τους σε καλή κατάσταση και σε περίπτωση απώλειάς τους να αντικαθίστανται.
Εκ της φύσεως του έργου προκύπτει ότι σε κάποια στάδια της διαχείρισης των Ταχυδρομικών αντικειμένων απαιτείται προσωπικό αναδόχου, το οποίο να κατέχει δίπλωμα Οδήγησης Α ή Β κατηγορίας κατά περίπτωση.