Съгласно чл. 104, ал. 2 и ал. 3 от ЗОП, при провеждането на процедурата оценката на техническите и ценовите предложения на участниците ще се извърши преди разглеждане на документите за личното състояние и за съответствие с критериите за подбор.
Съгласно чл. 5к, §1 от Регламент (EС) № 2022/576 на Съвета от 8 април 2022 г. за изменение на Регламент (EС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (Регламента), считано от 09.04.2022 г. се забранява сключването на нови, а след 10.10.2022 г. изпълнението на вече сключени договори за обществени поръчки, вкл. и на такива, попадащи в някои от изключенията, с лица по чл. 5к, §1, б., „а“ – „в“ от Регламента, а именно: а) руски граждани или физически или юридически лица, образувания или органи, установени в Русия; б) юридически лица, образувания или органи, при които повече от 50 % от правото на собственост, пряко или непряко се притежава от субект, посочен в буква а); или в) физически или юридически лица, образувания или органи, действащи от името или по указание на субект, посочен в буква а) или б). Забраната се прилага и спрямо подизпълнители, доставчици или образувания, чийто капацитет се използва в съответствие със ЗОП, когато участието им в изпълнението на поръчката е повече от 10 % от нейната стойност. Изключения са допустими при условията на чл. 5к, §2 във вр. с чл. 9 от Регламента. Възложителите имат задължението да спазват Регламента на всички етапи от процеса по възлагане, сключване и изпълнение на договори за обществени поръчки.
Възложителят изисква гаранция, обезпечаваща изпълнението на договора, в размер на 1% (един процент) от стойността на договора без ДДС. Гаранцията за изпълнение се представя от определения изпълнител в една от следните форми:
1. Парична сума
2. Банкова гаранция
3. Застраховка, която обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя.